Столиця Волині не просто славиться гостинністю та неповторним місцевим колоритом, але й має багато локацій, уподобаних туристами.
Про всі цікаві місця, унікальні архітектурні об’єкти, пам’ятки сакрального зодчества, міські музеї, що подивитись у Луцьку варто його гостям, розповідається далі.
Текст також містить корисну інформацію щодо популярних зон відпочинку, готелів та закладів харчування обласного центру Волинської області.
Шедеври старовинної та сучасної архітектури
Деякі оборонні укріплення, що стояли на варті Луцька ще багато століть тому, збереглися в ньому дотепер.
Найвідомішою з цих фортець та символом відповідного старовинного міста є Замок Любарта. Це візитна картка заповідника «Старий Луцьк», що являє собою величезну культурну та історичну цінність. Даний мурований форт був зведений в ХІV столітті на місці свого дерев’яного попередника, спаленого ординцями. Його могутня споруда привертає увагу трьома вежами, а всередині замку Любарта діють музейні експозиції. Серед них найбільший інтерес викликає колекція церковних дзвонів, полотен живопису та зброї наших пращурів.
Є й інші цікаві місця Луцька, в яких можна побачити давні укріплення. До них можна віднести вежу Чарторийських. Її будівництво, на думку істориків, завершилося сім або шість століть тому. Про фортифікаційне призначення будівлі з чотиригранним пірамідальним верхом свідчать численні бійниці. Ця башта, біля якої туристи часто роблять фотосесії, – єдина частина укріплення Окільного замку, що вціліла.
У 1620 році в місті збудували ще один замок, так званий Малий, в якому розташовувалася синагога. Споруда включає дві базові частини – вежу та молитовну залу. Упродовж кількох століть синагога була релігійним, освітнім та духовним центром місцевої єврейської громади. Припинити цю діяльність заклад був змушений під час Другої світової війни. У наш час дана будівля є архітектурним пам’ятником, а її діяльність до богослужінь жодного відношення не має. Зараз у стінах Малого Луцького замку тренуються члени спортклубу.
У плані популярності луцьким древнім пам’яткам зодчества складе гідну конкуренцію будинок Миколи Голованя. Це дім-музей, куди сходити в Луцьку рекомендується любителям сучасного скульптурного мистецтва. Знаменитий місцевий скульптор, якого не стало кілька років тому, присвятив близько двох десятиліть створенню унікальних великих і маленьких статуй, композицій та барельєфів у вигляді звірів, людей, біблійних та міфічних персонажів. Таких творів на території його садиби налічується понад 500.
Цікаві місця Луцька: Старовинні церкви
Чим ще привертає увагу Луцьк, що подивитись у ньому слід вірянам, які сповідують християнство, так це культові храми – православні, католицькі і навіть баптистський.
Наразі місцевій спільноті християн-баптистів належить колишня Лютеранська кірха, зведена в позаминулому столітті за ініціативи німецьких переселенців-колоністів. Увінчаний золоченим хрестом, шпиль цієї сакральної будівлі, що демонструє вишуканий неготичний стиль, високо здіймається в небо.
Із 1791 року в місті височіє Домініканський монастир. За часів існування дана споруда, що мала неабияке просвітницьке, соціально-культурне й релігійне значення для лучан, нищилася пожежею сім разів. Але стільки ж разів містяни її відбудовували. Зараз приміщення монастиря використовується під духовну семінарію.
Сакральне місце, про яке гіди розповідають легенди та моторошні містичні факти – кафедральний костел Святих Петра и Павла. На його вежах можна побачити бійниці, а нижче них розташовані багатоярусні підземелля – з усипальницями та кістяками людських тіл. Кажуть, що тут можна зустрітися навіть із привидами. Відомо, що найстарішою частиною святині-фортеці є дзвіниця. Вона була зведена в ХVI столітті.
Розповідаючи про культові визначні місця Луцька, не можна не згадати про кафедральний собор Святої Трійці. На високій дзвіниці храму є дзвін вагою 2,5 тони, а базиліка святині вирізняється нетиповою формою. Церква ця має три нефи й виконана в стилі рококо, популярному в ХVIІ столітті – саме тоді її розпорядився збудувати польський монарх Стефан Баторій.
Луцьк – місто музеїв
Музейних закладів в головному місті Волині більше десятка. Серед них є як класичні, що викликають повагу багатством зібрань та цінністю експонатів, так і зовсім нетипові, унікальні за тематикою.
Оскільки лучани ставляться до своєї історичної, культурної та етнічної спадщини дуже трепетно, не дивно, що в Луцьку є музей краєзнавства. В етнографічному музеї Волині та Полісся є можливість оглянути зібрання старовинних гончарних виробів та ткацьких, а також майстерно виконаних волинських вишиванок.
Відвідувачі історико-культурного центру «Старий Луцьк» будуть у захваті від його колекцій, а оглянути експонати, знайдені в результаті розкопок, можна в музеї археології, що в університеті імені Лесі Українки.
Музей військової техніки – місце, куди піти в Луцьку слід, щоб побачити на власні очі масивні бронетанкові машини, грізні воєнні літаки, зенітно-ракетні та артилерійські установки й багато інших видів зброї.
Поціновувачам образотворчого мистецтва буде цікаво ознайомитися з безцінними творами іконопису в музеї Волинської ікони. Полотна живописців-класиків пропонують експозиції Луцького художнього музею, а картини митців-новаторів знаходять свого глядача (або покупця) в музеї сучасного українського мистецтва Корсаків.
До зовсім незвичайних музеїв столиці Волині, яким в Україні аналогів нема, можна віднести два заклади.
Перший – це музей Технічного прогресу. Його зібрання – наочне свідчення розвитку таких технічних галузей, як фотографія, друкарство, телевізійна та радіотехніка, оптика й електроніка.
Другий ексклюзивний заклад – музей-аптека. Колись її власниками були Злоцькі, потомственні фармацевти. Зараз в незвичайній аптеці відвідувачам експонуються старовинні аптекарські книги та обладнання. Вік багатьох експонатів датується ХІХ століттям. Відносно молода колекція, якій близько 80 років, – гербарій лікарських рослин.
Де туристу відпочити?
Історією та культурою цікавиться не всяка людина, зате абсолютно кожен потребує повноцінного відпочинку, емоційного перезавантаження.
Для багатьох, хто приїжджає на Волинь чи мешкає місті Луцьк, цікаві місця цього адміністративного центру – це зони для дозвілля та розваг.
У ньому вдосталь затишних парків із доглянутою територією та розвиненою інфраструктурою. Найпопулярнішим лучани вважають центральний міський парк імені Лесі Українки. Площа даного об’єкту налічує 60 га. У ньому можна помилуватися мальовничім видом набережної річки Стрий, покататись на атракціонах і навіть відвідати зоопарк.
Мешканці цього звіринцю – понад 150 видів представників фауни. Відвідувачі зоопарку подовгу затримуються біля кліток та вольєрів, щоб поспостерігати за поведінкою хижаків та парнокопитних тварин, цибатих страусів, кумедних лемурів тощо.
У парку імені 900-річчя Луцька є власні родзинки – озеро, біля якого завжди багато рибалок, та прудкі руденькі білочки, що звикли до присутності людей.
Любителі активного відпочинку та екстриму знайдуть чим зайнятися в «CITY PARK». У ньому чимало майданчиків зі спортивними тренажерами різноманітної специфіки, впорядковані доріжки для велосипедистів.
Серед найпопулярніших у місті розважальних комплексів варто назвати ТРЦ ПортCity та «Адреналін-Сіті». У них є сучасні кінотеатри та пропонується багато захоплюючих, класичних і абсолютно креативних розваг для відвідувачів будь-якого віку.
Топові ресторації та кафе
Не розчарує Луцьк і тих, хто приїздить до нього за новими гастрономічними враженнями – міські заклади громадського харчування здебільшого відповідають європейському рівню з точки зору сервісу та меню.
Найвищий рейтинг має ресторан «Корона Вітовта», що вулиці Плитниці,1. Його фішки – не це лише інтер’єр, стилізований під середньовічний замок, але й ексклюзивні фірмові страви, які вам не запропонують більше ніде. У цій елітній ресторації можна, наприклад, замовити печеню з оленя, шашлик із форелі на абрикосових дровах та качку під соусом із лісових ягід.
Традиційними українськими й місцевими, суто волинськими наїдками почастують клієнтів у ресторанчику «Хатинка». Цей заклад, який знаходиться за адресою пров. Комунальний, 4-а, дуже атмосферний, оформлений в національному стилі. Для приготування багатьох страв його кухарі використовують справжню піч. Поруч із «Хатинкою» є лазня і більярд.
Авторськими стравами, приготованим на грилі, та їх оригінальною подачею відвідувачів порадує ресторан «Benedict». Знайти його можна за адресою Градний узвіз, 2. Заклад спеціалізується на європейській та єврейській кухні – меню даної ресторації включає багато наїдків із різних видів м’яса та овочів.
Найкращим місцем для романтичного побачення стане кафетерій на воді «Луцька Венеція», що на вулиці Глушець, в парковій зоні. У ньому варять надзвичайно смачну каву та готують чудові десерти. Поруч знаходиться пункт прокату човнів, а їжа у цьому кафе продається й на виніс – прогулянку річкою можна сумістити з апетитним перекусом.
Фанати середземноморської кухні отримають неабияку насолоду від страв із морепродуктів ресторану «Cafe de Vino». Адреса цього престижного закладу з бездоганним обслуговуванням – вулиця Івана Франка, 61.
Найкращі готелі
Готельні заклади у головному місті Волині є, і їх багато, тому туристи без даху над головою тут точно не залишаться, особливо якщо забронюють номер заздалегідь.
Порівняно недорого мандрівникам обійдуться апартаменти в готельно-ресторанному комплексі «Ness», розташованому в найближчому передмісті, в селі Крупа. Інфраструктура цього райського куточка, від якого до центру міста близько 10 км, включає кілька басейнів, у тому числі для дітей, а ще приватний пляж, сауну та джакузі.
Сервіс європейського рівня, зокрема, континентальні сніданки та номери підвищеної комфортності за помірними цінами, постояльцям пропонує готель Rhombus, що на вулиці Данила Галицького, 33. Цей популярний заклад обирають клієнти, які бувають у місті часто, приїжджаючи сюди у відрядження та в справах бізнесу, тому в ньому вільні місяця знаходяться не завжди.
На вулиці Кравчука, 13 знаходиться ще один гарний готель із цілодобовою стійкою реєстрації та повним набором приладів необхідної побутової техніки в номерах – Patio di Fiori. Він буде оптимальним вибором для туристів із дітьми – малята зможуть чудово провести час у дитячому клубі під наглядом професійних аніматорів та досвідченої няні, доки їх батьки відвідуватимуть визначні місця Луцька.
А претендентам та готель елітного рівня варто звернути увагу на Noble Boutique. У ньому передбачено для клієнтів усе, включаючи капці, халати, вишукані сніданки з екологічних продуктів та безкоштовний Wi-Fi на всій території. Відвідувачі одностайно схвально відгукуються про роботу персоналу цього готелю та бездоганну чистоту в ньому.
За новими враженнями вибагливому мандрівнику не обов’язково вирушати за кордон – адже і в Україні є багато міст, цікавих для туристів з різним колом інтересів та захоплень. Якщо ви ще не бували в Луцьку, неодмінно відвідайте це місто – воно здатне здивувати й порадувати чимало позитиву та незабутніх спогадів.