Римсько-католицький собор Святих Петра і Павла у Луцьку – це одна з найвизначніших пам’яток на Волині. Величний храм, який є прикрасою Старого міста та дійсно перлиною, що виблискує серед архітектурних творінь Луцька. Більшість туристів із захопленням відмічають, що собор є унікальним та неймовірно гарним, його велич та краса вражають уяву.
Костел відкритий щоденно, хоча деякі туристи кажуть, що не можуть потрапити усередину через те, що у найбільш «туристичні» години він зачинений. Справа в тому, що храм розташовується в історико-культурному заповіднику «Старий Луцьк», де є екскурсовод. Тому при бажанні детальніше дізнатися про пам’ятку можна завчасно замовивши екскурсію або ж варто звернутися безпосередньо до представників заповідника (у замку або будинку Косачів, що розташовані поруч).А, щоб самостійно доторкнутись до прекрасного або потрапити на месу, то Костел Петра і Павла Луцьк розклад богослужінь має цілком конкретний.
Отже, послухати службу Божу польською мовою можна з понеділка по суботу о 09.00, у неділю о 08.30. Для дітей в неділю є і дитяча меса. Українською мовою служби проходять протягом цілого тижня о 18.00, а в неділю ще й о 10.00. Крім того, розклад богослужінь зазвичай написаний і на вході у собор, а також на офіційному сайті волинської дієцезії.
Кафедральний костел: історія
Собор Петра і Павла Луцьк тісно пов’язаний з орденом єзуїтів. На початку 17 століття було вирішено заснувати колегіум і костел. 16 липня 1616 року архітектор Джакомо Бріано, який розробив проєкт храму, заклав наріжний камінь під будівництво. Освятив фундамент єпископ Павел Волуцький.
Костел будували на місці В’їзної вежі замку. З 1616 по 1620 роки будівництвом керував архітектор Джакомо Бріано. Пізніше керував будівництвом архітектор Мацей Май. У 1639 році костел був освячений. Кафедральний костел Луцьк був побудований у стилі ренесансу.
Храм тісно пов’язаний з колегіумом, який примикає до нього впритул. Тут навчалися єзуїти і був важливий освітній центр.
Насправді, собор був досить багатий, адже ним опікувався орден єзуїтів, якому в свою чергу сприяли волинська шляхта та магнати. Лише за першу половину 17 століття ними було пожертвувано 40 тисяч злотих, а також землі, маєтки, замки.
Відповідно, і костел, і колегіум були дуже багатими. Тут вчилися відомі люди, були чудові класи, велика бібліотека.
Але у 1648 році костел і колегіум зазнали великих втрат і руйнувань, адже Луцьк був пошкоджений під час визвольної війни під проводом Хмельницького. Все у костелі було знищене, пограбоване. Лише у 1667 році єзуїти повернулися у рідний костел і колегіум.
Проте 14 червня 1724 року сталася страшна пожежа, яка дуже пошкодила костел. Відбудова велася аж до 1730 року. Нею керував відомий архітектор Павло Гіжицький. Саме після цієї відбудови-реставрації храм став виглядати інакше. Його вигляд став класичним.
Досить складні часи наступили для костелу після приєднання Волині до Російської імперії. Тоді активно боролися з католицизмом і більшість римо-католицьких храмів закрили, а майно вилучили. Хоча костел Святих апостолів Петра і Павла в Луцьку був єдиним, який не вилучили і не передали для державних потреб.
У 1924 році у костелі сталася велика пожежа. Вона знищила Великий вівтар із різноманітними пам’ятками. А у 1925 році Папа Пій XI відновив Луцьку дієцезію. У 1936 році храм отримав від фонду Леона Рейнеля серію барельєфів «Хресна дорога». Її створила скульпторка Софія Тшіцінська-Камінська.
Проте у 1946 році радянська влада закриває храм для богослужінь. Підземелля почали використовувати для того, щоб там зберігати овочі. А от сам костел був і житлом, і конторою, і майстернею. У грудні 1980 року у приміщенні храму був відкритий музей атеїзму. А у 1982 році розібрали Великий вівтар (його відновили у 1926 році) та інші важливі елементи храму для того, щоб створити експозицію «Космос».
Перша служба у костелі Петра і Павла відбулася 27 вересня 1990 року. З тієї пори храм являється діючим. У 1999 році у соборі встановили орган, який привезли з Німеччини. Музичний інструмент був створений у 1953 році у місті Оснабрюк.
Архітектурні особливості
Храм Петра і Павла – дуже високий, аж 42,05 метра. Він має підвали та підземелля, глибина яких по 6 метрів і більше. Через те, що йому багато років за час яких він зазнавав пожеж і перебудов, то зовнішній вигляд порівняно з автентичним дещо інший. Спочатку це був ренесансний стиль, тоді бароковий, тепер класичний.
Храм – тринавна хрестовокупольна базиліка. Будова і архітектура собору дуже складна, має чимало особливостей. Найбагатшим є головний фасад. На ньому також є 5 скульптур та написи латинською мовою.
Найцентральнішою скульптурою є Божа Матір. На нижньому ярусі є дві скульптури Петра і Павла. Над фронтоном є ще дві скульптури, хоча кого саме вони зображають невідомо. Всі скульптури зроблені різними авторами.
У храмі неймовірний інтер’єр. Тут багато полотен, які датуються ще 18 століттям. Деякі з них створені невстановленими авторами. Є й ті, які створювалися для конкретних ніш у костелі.
Особливо цікавими є підземелля. Вони мають по три-чотири яруси. Тут були різні приміщення. В одному з найбільших розташовувався підземний храм. На стінах є давні написи, деякі з яких ще не розшифрували. Є місця, де поховані священнослужителі та шляхтянка Магдалина. Крім того, в підземеллях тримали і ув’язнених, а також тут є колодязь, з якого брали воду.
Підземелля теж перебудовувались, завалювались, досліджувались і продовжують досліджуватись. Кажуть, що ходи під костелом сполучали його із замком Любарта. Насправді, й до цього часу йде робота в підземеллях під костелом.
Собор Петра і Павла де знаходиться знайти дуже легко. Він розташований на вулиці Катедральній, 6 за кілька метрів від головної перлини Луцька – замку Любарта.
Обов’язково відвідайте собор Петра і Павла у Луцьку, походіть підземеллями, дізнайтеся більше про славну історію та доторкніться до минувшини.
Більше цікавих місць які можна відвідати у Луцьку, на нашому сайті.