Сповнене духу славетної історії, місто Луцьк має багато цікавинок, оповитих таємницями та легендами. Це не дивно, адже початок історії міста датується 1200-1300 роком. Уявіть, скільки усіляких різних історій можна тут почути!
Не менш за саме місто має власних легенд і таємниць найвідоміша луцька пам’ятка — замок Любарта. Саме їй сьогодні буде вся увага — від історії заснування і до сьогодення. Не минемо, звісно, і пов’язані з замком цікаві легенди та історії, що переповідалися не одним поколінням.
Історія побудови замку
Замок Любарта, або ще відомий в народі Луцький замок — це відома історична та архітектурна пам’ятка, що знаходиться в місті Луцьк. Замок був зведений у середині 14 сторіччя князем Любартом, який тоді володів цими землями.
Зведення замку було дуже вдалим з точки зору власної безпеки: він розташовується на високих пагорбах, які слугували природним способом захиститися від непроханих гостей. Та і крім цього, оточений широкими ровами, він був майже неприступним для ворогів. Територія замку включає в себе основні споруди — вежі, палаци, стіни.
На території замку, у 1429 році відбулася одна з найвеличніших подій того часу: тут було організовано з’їзд правителів — європейської монархії. Головним питанням зустрічі був захист від османів та коронація майбутнього правителя Литви.
Луцький замок змінював своїх господарів: як не дивно, але все ж захопити його вдалося князеві Вітовту, який доклався до того, аби споруда стала витривалішою — зробив зміцнення усіх об’єктів на території, додав нові. З часом господарями у замку були князі Острозькі, Радзивіли та Сапеги.
Унікальна пам’ятка була ледве не знищена вогнем, коли у 1781 році спалахнула пожежа. Залишилися доволі сильні пошкодження, і замок залишався пусткою, допоки у 20 сторіччі не розпочалась рятівна для нього реставрація.
Сьогодні замок Любарта радо відчиняє свою браму для усіх бажаючих побачити його красу і доторкнутися до історії. Це, безсумнівно, одне з найпопулярніших туристичних місць у Луцьку. Кожен бажає побачити своїми очима величну споруду, в якій свого часу проживали славетні князі. Саме тому тисячі туристів щороку відвідують замок. Окрім цього, на території замка регулярно проводять фестивалі, концерти та виставки. Він став не лише історичною пам’яткою, але й осередком сучасного культурного життя міста.
Чим унікальний замок Любарта в Луцьку?
Луцький замок, в деякому плані є “музеєм в музеї”: на його території знаходяться кілька принадних для очей туриста музеїв:
- Музей живопису. Серед головних виставкових експонатів є твори як українських, так і зарубіжних митців. Тут зібрані усі епохи — від класицизму і до зразків сучасного образотворчого мистецтва.
- Музей будівельної кераміки. В ньому зібрана історія волинської кераміки, а також представлені зразки керамічних виробів різних історичних епох.
- Музей зброї. Тут вам відкриється колекція зброї, представлена унікальними зразками, зібраними від різних національностей та епох. Також тут дуже детально розкажуть про історію самого замку, життя його мешканців.
- Музей дзвонів. Головні експонати — це дзвони, які виготовлялися майстрами різних часів та різних територій. Що цікавого тут? Можливість дізнатися про технологію виготовлення дзвону — такого ви точно не знали! Крім того, вам розкажуть і про використання цього предмету у релігійних та громадських церемоніях.
- Музей друкарства. Тут презентовано історію друкарства Східної Європи. В цьому музеї ви познайомитесь з усім, що дотичне до мистецтва друкування — самими книгами, друкарськими машинками різних зразків та іншими необхідними інструментами.
Крім цього, замок є місцем поховання для князів, які у різний час проживали тут. Тут поховані інші правителі, тож значущість замку є очевидною. Це потужне історичне місце.
Луцький Замок сьогодні: що цікавого?
Вище ми вже говорили про те, що на території замку відбуваються різні заходи: фестивалі, концерти. Та крім них, ви можете відвідати лицарські турніри та незвичайні нічні екскурсії, які дозволяють подивитися на замок під іншим кутом. Вежа на в’їзді та стіни відкриті для відвідування туристами.
Замок знаходиться на вулиці Кафедральній, 27. Дістатися можна маршрутками номер 17 та 17а, що йдуть від залізничного вокзалу.
Легенди про замок Любарта
Найвідомішою з легенд про Луцький замок є легенда, тісно пов’язана з його створенням. З оповідок, князь Любарт вирішив звести замок для своєї коханої на ім’я Агрипіна, яка мала походження роду великого правителя Данила Галицького. Величний рід! От і подарунок має бути не менш грандіозним — так князь хотів здивувати кохання свого життя. До побудови замку долучилися найкращі майстри будівельної справи. Але Агрипіна не побачила зведеної на свою честь краси — померла ще до того, як будівництво закінчилося. Князь не міг знайти собі втіхи, і тому до кінця свого життя приходив на місце спочинку коханої з квітами.
Інша легенда розповідає про те, що Любартів замок має незліченну кількість скарбів, добре захованих на усій його території. Та якби ж знайти князівський скарб було справою! Тут інша річ — як би не старалися, навіть якщо знайдете щось, то за ворота винести не вдасться.
Власник цього величного творіння, Любарт, прокляв ці скарби і прокляття його забороняє винести скарб для власної вигоди. Взяти можна лише за умови, що ці гроші будуть витрачені на благо міста Луцька та його жителів.
Однак, все ж можна примножити власні статки: для цього потрібно приїхати до замку і перед в’їздною вежею потерти в руках купюру номіналом 200 гривень — саме на ній зображено цю саму вежу.
У легендах фігурує і постать самої коханої Любарта — Агрипіни, або як її ще звали, Буші. За повір’ям, замок утримував оборону про татарського іга протягом довгих днів, аж тут до ворожої навали вийшла княжна, тримаючи в руках два віночки. Радіючи псевдоперемозі воєначальники не помітили, що у лаврах заховано ножі, які і стали для них фатальними. Вороже військо відійшло, злякавшись такої безмежної і самовідданої любові до своєї землі.
Замок Любарта ще називають захищеним Богом. Під час ворожого нападу люди зібралися у церкві і просили Божого захисту для себе і своїх рідних. Бог почув молитви: раптом вітер змінив напрямок і усе каміння та стріли, випущені нападниками, полетіли в них самих.
Замок Любарта — це та історична пам’ятка, яку треба побачити власними очима. Повірте, екскурсія до цього місця сили наповнить вас енергією та дасть відчути велич, міць нашої історії. Вивчати свою культуру та історію — це пам’ятати своїх предків та передавати шану до них майбутнім поколінням.
Також радимо ознайомитись із раніше доданою інформацією – Цікаві місця в Луцьку – там ви знайдете ТОП 3 унікальні локації в місті, які потребують невідкладного відвідування!