Головне місто Волині може здивувати не тільки численними пам’ятками древнього зодчества, історія яких налічує до тисячі років. Є у ньому й зведені порівняно недавно архітектурні об’єкти, які можна назвати унікальними, бо вони не мають аналогів не лише в Україні, а й на цілій планеті.
До відповідної категорії відноситься так званий будинок вулик в Луцьку, який правильніше було б назвати будівельним комплексом або навіть мікрорайоном. Фішка цієї будівлі в тому, що вона є найдовшою в світі.
Луцький будинок вулик: історія та особливості конструкції
Будівельні роботи по зведенню даного масштабного житлового об’єкту мали місце за часів СРСР і тривали понад десятиліття.
Розпочався цей процес у 1969 році, а завершився 1980-го. Тієї епохи креативні архітектурні рішення не особливо вітались – заведено було будувати однакові споруди, що, як брати-близнюки, виростали в різних містах радянської імперії, часто спантеличуючи мешканців й наводячи на них нудьгу.
Авторами нестандартного та вражаючого масштабами проекту стали два талановитих архітектори – Василь Маловиця і Ростислав Метельницький. Як не дивно, тієї консервативної пори відповідним розробникам удалося реалізувати свій грандіозний та креативний задум, і це було прогресом.
По факту, архітектори-новатори, що спроектували луцький будинок-вулик, порушили відпрацьований принцип зведення стандартних житлових будівель.
Їх дітище, що включає багато п’ятиповерхових споруд та дев’ятиповерхівок, має загальну протяжність 2 кілометри 775 метрів. Загалом воно являє собою архітектурний ансамбль, до якого входить 38 домів із 156 під’їздами та понад трьома тисячами квартир.
Споруда має нетривіальну, каскадну конструкцію, що розтягується на два міські проспекти – проспект Соборності та Молоді.
Будинки сполучаються між собою арками, передбаченими для пішоходів та проїзду транспортних засобів.
Потрапити всередину такого дивовижного житлового комплексу як будинок вулик (Луцьк) можна лише, пройшовши відповідні арки. У цілому комплекс нагадує лабіринт, в якому досить просто заблукати.
Цікаві факти про будинок-вулик в Луцьку
Можна навести ряд відомостей, що викликають у гостей обласного центру Волині і навіть у багатьох лучан щирий інтерес.
- Даний архітектурний ансамбль отримав таку назву через те, що розташування будівель у ньому нагадує бджолині стільники. Це добре помітно з висоти пташиного польоту.
- За словами старожилів найдовшого в світі будинку, після новосілля їм знадобився деякий час для того, щоб у лабіринті швидко й безпомилково знаходити власне житло. Спочатку всі вони блукали, бо зорієнтуватися було складно.
- Для багатьох лучан, що мешкають тут або відвідують людей, чиєю оселею став будинок-вулик у Луцьку, досі орієнтиром є зелені насадження та квітники, які оточують цей комплекс.
- Частина мешканців даного незвичайного об’єкту не знає і навіть не здогадується про унікальність будівлі, в якій вони проживають.
- Відстань цього довжелезного будинку, від початку до його кінця, рівна дистанції приблизно чотирьох зупинок міського транспорту (і це по прямій лінії, не враховуючи розгалужень).
- Кмітливі та не позбавлені почуття гумору лучани часто називають дім-гігант Великою китайською стіною.
- У кожного будинку, що входить до даного ансамблю, є своя, власна адреса – і це цілком логічно.
Туристам, що мають на меті знайомство з визначними місцями міста Луцьк, будинок вулик найлегше буде знайти, викликавши для цього таксі. Хоча любителі прогулянок можуть спробувати відшукати цей вартий уваги об’єкт і самостійно, пішки – адміністративний центр Волині дуже красивий, затишний, цікавий та гостинний.
Більше унікальних і цікавих локацій Луцька та Волині у розділі “Туризм“.