Головною святинею православних у Луцьку є Собор Святої Трійці. Величний храм, який видніється з багатьох частин міста і далеко чути його дзвони. У статті розповімо про святиню, яка є культурною спадщиною міста Луцьк.
Собор Святої Трійці: історія виникнення
Перші згадки про Свято-Троїцький собор знаходять у часи Київської русі. На початку ХІІ століття на місці собору був монастир Святого Василія. У 1644 році це місце перейшло до володінь католицьких ченців-бернардинів. Ними було побудовано дерев’яний костел та келію. У 1752–1755 рр. на місці костелу було збудовано собор Святого Хреста, створений за проектом архітектора Павла Гіжицького у стилі пізнього бароко.
Після того, коли Волинь відійшла до Росії храм почав занепадати, де згодом помер і останній монах. У 1867 р. костел перебудували під військову церкву, але так як православні в Луцьку не мали ні одного великого храму, то костел передали під приходську православну церкву, а власне перебудову бернардинського костелу у православний собор почали у квітні 1876 року. За проект взявся архітектор Растуханов, який завершено було у жовтні 1879 році, а вже 2 листопада 1879 року передали духовному відомству.
За проектом Шаламова, який відповідав за реконструкцію собору: надбудували великий купол над середохрестям, добудували одноярусну дзвіницю над нартексом та зняли волюти на фасаді. У кінці ХІХ ст. відремонтували також нижній храм.
У 1880 році Свято-Троїцький кафедральний собор було освячено, над інтер’єром храму працювали художниця з Острога Лідія Спаська та чеський майстер Федір Параляк, з часом живопис поновлювався. Згодом працювали з входом на територію, яку огородили парадною кованою брамою. У 1941–1944 роки собор належав Українській Автокефальній Православній Церкві, був храмом митрополита Полікарпа (Сікорського).
Саме 1953–1954 pоки були активними у розвитку Кафедрального собору, там встановлюють центральне опалення, підлогу викладають метлаською плиткою, з роками Собор Святої Трійці відремонтують зовні і всередині та розпишуть зовні, а 12 серпня 1992 р., Свято-Троїцький собор передано Українській Православній Церкві Київського Патріархату. Біля собору побудували капличку де освячують воду, новий корпус Волинської православної богословської академії.
Розкопки у Свято-Троїцькому соборі Луцька
На території Собору Святої Трійці Луцька археологи розпочали проводити наукові дослідження. Фундамент та підземелля там були виявлені ще у 2021 році. Наразі там починають проводити розкопки та досліджувати три підземні кімнати, зокрема підземне приміщення для поховання, яке було розміщене під вівтарем храму. Так як храм було зруйновано внаслідок численних пожеж, це вплинуло на складність розкопок.
Внаслідок досліджень було знайдено чимало археологічних знахідок, а також кісток, які відправлені на експертизу, серед знахідок також є скляні посудини, полив’яні кахлі, керамічні вироби. Усі знайдені предмети, археологічні знахідки усе буде опрацьоване, досліджене та передане у фонд Луцького історико-культурного заповідника.
Розклад Богослужінь у Свято-Троїцькому соборі
Настоятелем святині є митрополит Луцький та Волинський Михаїл.
Верхній храм у будні дні відчинений за таким розкладом: 08:00 до 19:00, у святкові дні та неділю богослужіння здійснюється з 08:00 до 19:30, а нижній храм відчинений лише у неділю та великі свята з 07:00 ранку і до завершення богослужіння.
Розміщений Собор Святої Трійці за адресою: Градний узвіз 1.
Свято-Троїцький собор – це велика культурна, архітектурна спадщина Луцька, яка дивує своєю історією, цікавими фактами, що становить нашу культуру, наше минуле, про які повинен знати кожен житель міста, а також святиня зачаровує своєю величчю та неймовірною архітектурою.
У попередній статті ми також розповідали про Кафедральний костел Святих апостолів Петра і Павла в Луцьку – теж неймовірно гарне та відоме місце в Луцьку.