На Волині багато пам’яток, які варті уваги. Однією з них є Домініканський костел, який розташований у селищі Чарторийськ у Камінь-Каширському районі. Відстань до колишнього районного центру Маневичі – 31 кілометр, до Луцька – 100 кілометрів. Село розташоване у досить такі віддаленому від великих міст регіоні, в екологічно чистому куточку.
Домініканський костел: сторінки історії
Костел в Старому Чорторийську (колишня назва селища) досить давній і дуже красивий. Чарторийськ – давній населений пункт, про який згадувалося у літописах ще у 1100 році. Назву отримав від того, що під час панування Польщі він належав князям Чорторийським. В 12 столітті нинішнє селище мало велике оборонне значення.
У 1902 році недалеко від селища Чарторийськ була відкрита залізнична станція з однойменною назвою. Саме через це до його назви додали назву Старий. У 2021 році було повернуто стару назву. Історія Домініканського костелу надзвичайно цікава і довга.
18 грудня 1639 року було закладено будівництво дерев’яного храму святого Йосифа. Його фінансував місцевий пан Андрій Лєщинський. Він був кальвіністом. Він хотів увіковічити пам’ять про дружину Анну Корецьку, яка померла 30 травня того ж року. 23 січня 1640-го року будівництво храму було затверджено єпископом Андрієм Гембіцьким. В лютому храм побудували і там уже був меморіал Анни.
А вже наступний правитель Чарторийська Самуель Лєщинський 13 липня 1674 року переніс парафію до Колок. Він і продовжив фінансування. Він фінансував ченців, пізніше це робив його син Андрій. У 1729 році костел згорів, але в цьому році був відбудований.
Після пожежі був споруджений мурований храм. Будували його протягом 10-ти років. Розпочали будівництво у 1741 році. Автором проєкту був отець-єзуїт Павло Гіжицький. Кажуть, що будівництво розпочалось ще у 1717 році, але чомусь було зупинене. Тому 11 липня 1751 року отець Загорський з Володимира освятив костел. Він отримав титул – Воздвиження Святого Хреста. У храмі було 9 вівтарів. Головний вівтар мав скульптуру Господа Ісуса Розп’ятого. Також була дзвіниця, що розташовувалась на цвинтарі біля костелу і мала 2-є дзвонів.
Храм кам’яний, видовжений, тринавний. На другому ярусі – хрещатий. Коли храм перебудовували, то спорудили дерев’яну баню з куполом, що не є характерно. Фасади з боків пласкі, їх прикрашають пілястри і заокруглені вікна. Найбільше прикрашений західний фронтон. Тут є пілястри, вікна з гарними прикрасами, карнизи. Фасад має западини, які надають йому хвилясту форму. Має хрещаті склепіння. Під костелом знаходиться крипта.
У 70-х роках 18 століття костел ремонтували після пожежі. Востаннє він був католицьким у 1832 році. Після того його передали православним. До 1921 року католики навіть про нього не згадували і нічого не записували про споруду.
У 1915 році костел зазнав різноманітних руйнувань під час боїв. В ньому не було вікон, даху, дверей. На старих фотографіях споруда виглядає дуже понищеною, сплюндрованою. Навіть були осквернені поховання, які були в підземеллі. На фото чітко видно, що храм потребував реставрації та відновлення.
У 1920 році відновили парафію. Вона мала титул святого Йосифа. Керував нею отець Франциск Мілевський. Він був першим адміністратором і їх змінювали кілька років. До 1930 року облаштування храму було майже завершене. Він був покритий шифером, встановили вікна, двері. Костел був головним у парафії, до якої належали близько 2,5 тисячі людей і 20 сіл. Керував нею отець Іларій Пашек.
Зазнав руйнувань під час Другої світової війни. Домініканський костел в Чарторийську до 1951 року був православною церквою, а тоді став звичайним зерносховищем. З 1975 року взагалі був пусткою. Поступово почав перетворюватися на руїну.
Сучасний стан
11 червня 1997 року став православним монастирем. Нині це – Свято-Хрестовоздвиженський чоловічий монастир. У грудня 1997 року був переданий ченцям. На той момент він був у напівзруйнованому стані. Собор відбудовували кілька років. У 2001 році тут зробили покрівлю, освятили хрести, куполи. Їх видно навіть з автотраси, яка проходить недалеко. 25 вересня 2007 року храм було освячено митрополитом Володимиром. Належить до УПЦ.
Архітектурний ансамбль монастиря дуже гарний. До нього входять Хрестовоздвиженський собор і капличка-стовп, Свято-Успенська церква, два церковні будинки, надбрамний Свято-Троїцький храм, трапезний храм Новомучеників. У 2017 році було освячено два престоли Свято-Хрестовоздвиженського монастиря.
У 2020 році тут проживало 17 ченців. Служби при монастирі здійснюються щоденно. Детальнішу інформацію можна отримати за телефоном 0979613217.
Домініканський костел – дуже величний і вишуканий. Яскравий представник бароко. Обов’язково відвідайте його за можливості.
Більше про цікаві місця Волинської області читайте в рубриці Туризм на нашому порталі.