У Луцьку є чимало цікавих місць. Деякі з них пов’язані з ім’ям відомої української поетеси Лесі Українки. Одним із таких є будинок родини Косачів у Луцьку. Не всі були тут, а дехто навіть не знає про його існування. Розташовується будівля в історико-культурному заповіднику «Старий Луцьк» на вулиці Драгоманова, 23. Відвідати його може кожен бажаючий з п’ятниці по неділю з 10 до 18-ї години. Плата за вхід – символічна. Ще кілька років тому за екскурсію потрібно було домовлятися завчасно, а зараз можна просто зайти у музей, прогулюючись старим містом.
Чому будинок Косачів є пам’яткою?
Будинок Лесі Українки в Луцьку – це симпатична і надзвичайно колоритна споруда, вік якої приблизно 200 років. Він дуже гармонійно вписується у ансамбль старого міста і є «родзинкою» Замкової площі. Збудований у 19 столітті, має один поверх і високий цоколь. На місці будинку у 15 столітті був оборонний рів Окольного замку. Пізніше той рів був засипаний, а на його місці збудували госпіталь. Проте та будівля згоріла у 1781 році.
На першому поверсі – вікна з автентичними ставнями, а ще дуже милі, ніби іграшкові, двері у під’їзд. Будинок прикрашений кованим балконом, виглядає максимально старовинно і душевно. Є внутрішній дворик. Під’їзд – надзвичайний: ковані сходи з різьбленими перилами, а стіни покриті деревом. Насправді, це досить типовий будиночок початку позаминулого століття. І, можливо, ніхто б не звернув на нього увагу, якби свого часу тут не проживала сім’я Лесі Українки.
Будинок Косачів Луцьк, адреса якого – перетин вулиці Кафедральної і Драгоманова, не дуже довго був домівкою Лесі. У 1890 році в західному крилі будинку розмістилась канцелярія Петра Косача. На той час він був повітовим мировим посередником. Коли починався призов новобранців канцелярія ставала «рекрутським присутствієм». На другому поверсі (якщо все ж рахувати цокольний за перший) була службова квартира Косачів. Її вікна виходили у внутрішній двір і костел святого Петра і Павла.
Леся Українка прожила тут з жовтня 1890 року по 19 січня 1891 року. Потім дівчина поїхала на лікування до Відня. Хоча в Луцьку письменниця проживала як в ранньому дитинстві, так і в юності. Але у травні 1891 року (вже по приїзду з Відня) Леся покинула столицю Волині назавжди. З цього приводу сестра поетеси Ольга Косач-Кривинюк писала «… Вже більше ніколи в житті не довелося їй бути в Луцьку, хоч і жалувала того, бо любила його дуже, як місто, де пройшло більше як два роки її отроцького життя, як частину, та ще й столицю її укоханої Волині».
Будинок Косачів Луцьк – це неймовірне місце, яке є туристичною пам’яткою міста.
Будинок Косачів та його історія
Будинок, звісно, має свою цікаву історію. Адже спочатку він належав до базиліки Петра і Павла, був частиною комплексу. Пізніше був націоналізований квартирною комісією Луцька. У 1870 році частинка другого поверху була віддана під оренду приватного театру.
У 1917 році тут була відкрита приватна польська гімназія імені Костюшка. А у 1921 році вона стала державною. Потім гімназія переїхала і тут була римо-католицька дієцезія. Під час Другої світової війни будинок практично не постраждав. А потім у будинку Косачів були різноманітні організації. Наприклад, у 1964-65 роках тут була експозиція присвячена Лесі Українці. Її розгорнули на першому поверсі. Певний період було екскурсійне бюро, банк.
26 березня 1985 року був створений історико-культурний заповідник «Старий Луцьк». Керівництво заповідника розміщувалося на першому поверсі північного крила дому. А пізніше дирекція «переїхала» на другий поверх західної і північної частини будинку Косачів.
У 2007 році був створений Музей «Лесина вітальня» Луцьк. Він розміщується у східному і північному крилі дому. Саме тут була службова квартира Косачів.
«Лесина вітальня» – це 2 кімнати, які повністю відтворюють інтер’єр квартир міщан 19-го століття. Це вітальня та їдальня. Простір наповнений особистими речами Лесі і родини, фотографіями, предметами побуту і старовини того періоду. Можна самостійно оглянути експозицію або взяти екскурсію.
Прямого доїзду на громадському транспорті до будинку Косачів немає. Можна виходити на зупинці «медичний коледж» або на вулиці Братковського і трішки прогулятися старим містом до дому. Але власним автомобілем можна доїхати до Замкової площі, а там уже пройти кілька метрів до Лесиного дому.
Будинок Косачів у Луцьку – це важливе місце для кожного українця. Адже саме тут можна відчути дух епохи і побачити як і де жила (хоч і недовго) геніальна поетеса України.
Також в Луцьку є неймовірно красивий парк, який носить ім’я Лесі Українки. Це зараз одне із найкращих місць Луцька!