На Волині, особливо в її адміністративному центрі, збереглося до нашого часу багато споруд, зведених кілька століть тому. У першу чергу туристи відвідують могутні замки цього мальовничого краю та його величні храми.
Проте загалом пам’яток старовинної архітектури тут набагато більше. Однією з них є Будинок Петра І в Луцьку, що також заслуговує на увагу.
Про цю будівлю, її історичне минуле, особливості архітектури та місце знаходження можна прочитати далі.
Будинок Петра Першого: історія та факти
Заради справедливості, варто уточнити, що славнозвісний російський цар, який свого часу «прорубав вікно в Європу», в цій будівлі не жив.
Проте є достовірні дані, що саме в ній відповідний монарх зупинявся, коли приїздив до Луцьку.
Знайти такий відносно скромний і акуратний будиночок, що особливо не асоціюється з царськими апартаментами, можна на північній окраїні міста. На жаль, ім’я автора його проекту та точний рік забудови досі лишаються таємницею.
Єдине, що вдалося встановити фахівцям – орієнтовний час, коли був споруджений Будинок Петра Першого (Луцьк). Сталося це у ХVII столітті.
Відома також причина приїзду головного можновладця російської імперії та її дата. Приїздив цей цар на волинську землю восени 1709 року з метою укладання мирної угоди зі своїм вірним союзником, Августом ІІ Фрідріхом.
Після того, як шведські війська в результаті Полтавської битви потерпіли поразку цього ж року в липні, Августу ІІ Фрідріху вдалося повернути корону та місце на польському престолі.
Пізніше дім використовувався як житловий. Упродовж двох століть його архітектура лишалася незмінною. А за часів ХІХ століття за будівля зазнала реконструкції.
Тоді до неї було добудоване східне крило, а інтер’єри правосторонніх приміщень відремонтували. Деінде будівельники внесли корективи в і фасад.
Свідком багатьох давно минулих політичних подій став Дім Петра Першого в Луцьку – він благополучно пережив не одну війну та революцію, а також декілька змін підданства.
Будинок за часів СРСР та Незалежної України
Відомо, що по завершенню Другої світової війни представники радянської влади розмістили в стінах відповідної будівлі санепідемстанцію. При цьому сам об’єкт вони визнали архітектурною пам’яткою державного значення.
Тим не менше, впродовж тривалого часу її реконструкцією не наймався ніхто. Розпочалися такі відновлювальні роботи лише в 1970-х роках. Вони були проведені масштабно. При вході в будинок встановили пам’ятник знак – вивіску, що інформувала про відвідування дому російським монархом у 1709 році.
Коли наша держава стала Незалежною, ці події вплинули і на архітектурну спадщину України, в тому числі Волині. Старовинний будинок Петра Першого, історія якого налічує близько чотирьох сторіч, зажив іншим життям.
Тепер у ньому не тільки знаходиться санстанція. Інші, підвальні приміщення цієї споруди стали використовуватися як кав’ярня. Даний кафе-бар, що гостинно приймає лучан і туристів, має літнє терасу – обставлений він сучасно та яскраво.
Особливості архітектури
За часів пізнього середньовіччя такого типу споруди, які називають «українською хатою на два крила», переважно зводили з дерева. У ХV-ХVIІ століттях вони були класичним варіантом житлових домів місцевих представників знаті.
Головна відмінність будинку Петра І від таких житлових споруд у тому, що його звели із цегли.
Ця будівля вирізняється периметром літери Г. Вона одноповерхова. Параметри фасаду складають 22 х 30 метрів. Покрівля дому має чотири схили.
Дотепер первісний вид вдалося зберегти лівому крилу будинку. Протилежна, східна частина зазнала перебудувань. Особливо вишуканим декором відповідна історична будівля похвалитися не може, але певне оздоблення, що привертає увагу туриста, у неї є.
Наприклад, територію, де знаходиться будинок Петра Першого в місті Луцьк, оточує огорожа з кованими елементами та цегляними стовпами. Солідності вигляду центральному входу додає доричний орден із чотирма масивними колонами. У дому є два варіанти бічних сходів. Над входом у цокольне приміщення обладнана невелика тераса.
Лобовий карниз строгої споруди оформлений також лаконічно, хоч і додає їй певної елегантності. Двері та ґанок у будівлі високі. Усередині можна побачити аркові ніші та напівциркульні склепіння.
Як дістатися будинку Петра Першого
Щоб отримати можливість оглянути цю давню архітектурну пам’ятку, мандрівникам з інших міст слід приїхати на один із вокзалів Луцька.
Від вокзалу необхідно їхати громадським транспортом до запинки «Театральна площа». Після цього, пройшовши пару кварталів пішки, ви знайдете дім Петра Першого в Луцьку, адреса якого вулиця Святовасилівська, 2.
Донедавна ця вулиця називалася Пушкінською, але потім вона була в рамках державної програми дерусифікації перейменована.
Туристам, які мають намір дістатися до будинку власним автотранспортом, слід виїхати на вулицю Лесі Українки, а потім їхати до повороту на вул. Святовасилівську.
Цю пам’ятку варто відвідати – вона є частинкою славетного історичного минулого головного міста Волині.
Більше цікавих місць, які варто відвідати на нашому сайті.