Волинь вабить туристів з усього світу своїми численними визначними місцями, унікальними пам’ятками історичної та культурної спадщини, серед яких можна стріти не просто цікаві, а дивовижні об’єкти.
Одним із них є неймовірна споруда – Луцький будинок з химерами, який створив геніальний місцевий скульптор Микола Головань. Цікаво, що цей талановитий зодчий у даному домі жив й працював до свого останнього дня, хоча ця унікальна будівля так і не стала його приватною власністю. Причина проста: відповідний архітектурний об’єкт знаходиться на території державного заповідника.
Хто такий Микола Головань: біографічна довідка
Скульптор цей є корінним волинянином – народився він у передмісті Луцька, в селі Теремно. Сталася дана подія за часів Другої світової, в 1943 році. Миколка з юних років мріяв стати художником, і його батьки підтримували прагнення сина.
Після закінчення школи Головань продовжив навчання у Львівському училищі прикладного мистецтва імені І.Труша, вступивши до цього закладу з першого разу.
Життя змушувало митця працювати на різноманітних роботах та в різних закладах. Але скульптура була його хобі. Майстер створював цікаві ескізи й відсилав їх у редакції різних періодичних видань – ці роботи регулярно друкувалися.
Навіть досягнувши поважного віку, він не припиняв роботи над скульптурами й завжди радо стрічав гостей, які робили біля будинку селфі, влаштовувати фотосесії чи просто приходили помилуватися його незвичайним фасадом.
Життя Миколи Голованя обірвалося в 2022 році. До свого 80-річчя цей знаменитий скульптор, на жаль, не дожив, проте він увіковічив власне ім’я, залишивши після себе унікальний «Будинок тисячі облич».
Історія будинку Голованя
За часів радянської епохи, у 80-і роки, сталося так, що сім’я Миколи Микитовича втратила свою оселю. Майстер зайнявся пошуками нового помешкання. Він дуже хотів мати власний дім, у якому б міг реалізовувати свій творчий потенціал, займаючись улюбленою мистецькою справою.
Оскільки до цього часу скульптор уже встиг понад два десятки років пропрацювати на благо рідного Луцька й був досить відомим у ньому, представники місцевої влади пішли йому назустріч – виділили земельну ділянку під забудову житла.
Щоправда, розташовувався цей наділ на болоті, на території теперішнього заповідника «Старе місто».
Автором архітектурного проекту будівлі став Ростислав Метельницький, а ось сам процес будівництва та декору виконаний був власноруч Голованем. Оздоблював своє житло, перетворюючи його на справжній шедевр, Микола Головань упродовж майже чотирьох десятиліть – цієї творчої справи він не припиняв навіть після того, як йому виповнилося 70 років.
Скульптурна композиція: особливості
Будинок Голованя в Луцьку можна по праву вважати музеєм сучасної скульптури. На його фасаді, в інтер’єрі та на території двору зодчий створив більше 500 об’ємних зображень, відповідних різним скульптурним стилям.
Вхід до будинку декорований родинним вензелем – літерами «Н.М.Г.».
Фронтон прикрашений вишуканим барельєфом, що зображує всіх членів родини скульптора. Важить такий витвір, матеріалом для якого став зелений пісковик, близько півтори тони.
Туристів дивують та захоплюють елементи подвір’я, де на кам’яних брилах розташувалася величезна кількість скульптур, від величезних до мініатюрних. Можливо, їх автор так і не встиг визначитися з місцем, де встановити ці статуї й статуетки, яке місце в композиції для них обрати.
Відвідувачі Будинку з химерами мають можливість помилуватися колоритним «італійським двориком», який митець присвятив давнім спогадам, й оглянути кузню, що була майстернею, місцем виготовлення окремих елементів фігур.
Особливу увагу відвідувачів привертають скульптури, що зображають печального янгола й Богородицю з немовлям, над якими височіє старий каштан.
За кам’яною огорожею унікальної садиби, оздобленою мозаїкою, різьбленим камінням та оригінальними барельєфами, також знаходиться чимало скульптур, кожна з яких цікава й неповторна по-своєму.
Скульптурні твори прикрашають дім і зсередини. В останні роки життя Микола Микитович відкрив новий для себе вид декору, зробленого засобом вмурування різнокольорових пляшок.
Не всі витвори образотворчого мистецтва, що представлені тут, створені господарем відповідного маєтку – деякі з них є творіннями його сина, що помер у молодому віці.
Будинок з химерами (Луцьк): цікаві факти про споруду та її власника
Можна навести багато таких відомостей про цю унікальну будівлю та її творця.
У 2008 році Будинок скульптора Голованя був офіційно внесений до переліку сімох чудес Волинської області.
2015 року відбувала презентація короткометражного документального фільму про цього скульптора – цю стрічку, що тривала 18 хвилин, зняли молоді українські кінематографісти.
Твори загиблого сина, що також демонструються в будинку-музеї, Микола Микитович викупив після його смерті – для нього вони зажди мали особливу цінність.
За словами скульптора, він створював свої шедеври не скільки для власного задоволення, скільки для людей.
В епоху СРСР, коли пропагувався атеїзм, творчість митця часто критикували за релігійні, християнські теми – простежуються вони й у оформленні славнозвісного будинку.
Голованю не подобалося, коли його садибу називали «Будинком із химерами», проте ця назва за спорудою закріпилася. Можливо, справа в тому, що скульптури майстра зображують не лише людей та біблійних персонажів, але й міфічних істот, казкових птахів та чудернацьких хижих звірів.
Фахівці визначають гармонійне переплетіння в скульптурних композиціях Голованя готики, модерну й стилю ренесанс.
За часів життя в будинку його господар екскурсії по ньому гостям проводив сам, розповідаючи щиро та з ентузіазмом про кожне своє творіння.
Перша персональна виставка графіки, живопису та скульптури Голованя відбулася в 1971 році в кінотеатрі «Промінь», а друга – п’ять років потому.
Скульптурні твори цього майстра прикрашають центральний парк Луцька імені Лесі Українки, дитяче містечко «Чудо» та пам’ятний хрест у Національному історичному меморіальному заповіднику «Поле Берестецької битви».
У 2016 році майстер був удостоєний звання почесного громадянина міста Луцьк.
Де знаходиться це визначне місце та як до нього дістатися?
Адреса будинку Голованя: Луцьк, вулиця Лютеранська, 9.
З центрального залізничного вокзалу сюди можна доїхати автобусним маршрутом №4А/4. Вийти слід на 11-й зупинці, яка називається «вулиця Данила Галицького». Далі йти треба в напрямку Лютеранської церкви.
Подорож з автовокзалу луцького до будинку з химерами займає близько 9 хв. Потрібна зупинка – «26-а школа».
З центру міста, від центрального універмагу, сюди ходять маршрути 9/10/11/23 – необхідно проїхати 6 зупинок.
Побачити цю унікальну пам’ятку та послухати розповідь гіда про неї можна також під час екскурсії по заповіднику «Старий Луцьк».
Екскурсанти отримують можливість роздивитися з площі Будинок Голованя – ціна огляду цього визначного місця включена до вартості відповідного туру.
Більше цікавого про Луцьк читайте на нашому порталі.