Ківерцівський національний природний парк “Цуманська пуща” був створений у 2010 році в Ківерцівському районі Волинської області на площі понад 33 га. Цей величезний лісовий масив розташований у найпівденнішій частині Полісся. Дізнаймося далі цікаві факти про Цуманську пущу та оглянемо причини, чому це місце варто відвідати.
Чим відома Цуманська пуща на Волині?
Насамперед слід зазначити, що це дійсно унікальний природний комплекс – 150-170-річні дубові ліси, болота, крушинові ліси та заплави. Це все можна побачити у даній місцевості. Слов’янське слово “пуща” означає великий і суцільний лісовий масив, який зберігся у майже недоторканому стані.
Цуманська пуща простягається приблизно на 70 кілометрів із заходу на схід і на 40 кілометрів з півдня на північ. Ліс лежить на межі між поліссям і лісостепом і є домівкою для широкого розмаїття флори і фауни. Три величезні дуби, найстаріші дерева на Волині віком 600-800 років, ростуть на старих слов’янських оборонних стінах у селі Городище. Ці дуби, найімовірніше, є залишками священного гаю, який був у наших предків поблизу поселення. Дуби були відомі як Перунові дерева. Вони занесені до Червоної книги Міжнародного союзу охорони природи. У національному парку нерідко можна зустріти стада оленів і білохвостих оленів.
Далі ще кілька цікавих фактів:
- Близькість національного парку до центрів Луцька та Рівного дозволяє легко та зручно провести вихідні в піших, велосипедних чи автомобільних прогулянках. Також можна привезти додому цікаві фотографії та унікальні враження.
- Рідкісні тварини: на особливу увагу заслуговують зубри. Цуманська пуща – місце проживання цих величних тварин.
- Рідкісні рослини. Особливо в травні-червні цвітуть орхідеї, яких у Національному парку “Цуманська пуща” налічується близько 10 видів. Загалом у лісі росте понад 30 видів рослин, занесених до Червоної книги. Наприклад, кардезія білолиста, яка довгий час вважалася вимерлою в Європі, була знайдена в Цуманській пущі. У густому лісі – незліченні килими чорниці, брусниці та журавлини.
- 5 рекреаційних зон – сучасний санаторій “Пролісок” у сосновому лісі на березі мальовничого водосховища річки Пухлівка, цілющі мінеральні джерела, торфогрязелікування (села Журавичі, Сильне та Грем’яче).
- Унікальні історичні та культурні пам’ятки: Жидичинський монастир, що згадується в літописах з 13 століття; село Олика, резиденція князя Райвіла, власника лісу; замок-фортеця 16 століття, відомий також як “Волинський Версаль”; величний колегіальний костел та багато інших визначних пам’яток.
- Події Першої та Другої світових воєн: Брусилівська (Луцька) офензива 1916 року проходила на значній частині території Цуманської пущі. Під час Другої світової війни ліс став одним з опорних пунктів опору військ УПА аж до 1950-х років.
Заповідне урочище Цуманська пуща
Природоохоронна територія місцевого значення, створена у 2005 році шляхом об’єднання менших природних резерватів у районі Цуманської пущі.
Займає площу 8930,6 га. Це найбільша природоохоронна територія у Волинській області.
Заповідник був створений для захисту цінних природних дубів у лісі, вік яких перевищує 100 років.
Це одна з найцінніших ділянок Ківерцівського національного природного парку “Цуманська пуща”, до складу якого входять території, статус і межі яких охороняються.
Цуманський ліс складаються з дубово-соснових та березово-дубових лісів з домішками берези, чорної вільхи, явора та ясена.
Тут росте 15 видів рідкісних рослин, занесених до Червоної книги України, а у фауні Цуманська пуща тварини переважають: серед них є лелеки, орлани, сови та інші види, що охороняються національними та міжнародними конвенціями.
Контактна інформація для відвідувачів
У парку “Цуманська пуща” прокладено 14 пішохідних маршрутів. Всі стежки доступні, але бажано перед походом поцікавитися у працівників парку про стан доріг, екологічних стежок та водних шляхів.
Цуманська пуща адреса адміністрації: Адміністрація парку знаходиться у місті Ківерці Волинської області (вул. Вишневецького, 3А, тел.: +380336540333, 0673328473).
Екскурсії тут проводяться щоденно. Попереднє бронювання (щонайменше за тиждень) є обов’язковим.
Як дістатись до Цуманської пущі?
Щоб побачити якомога більше, бажано подорожувати автомобілем або автобусом (групою). За потреби, у парку вам допоможуть забронювати авто. Автобуси зручно ходять з Луцька (до 70 км) та Рівного (39 км).
Користування рекреаційними об’єктами парку (дитячий майданчик, столики, лавки, вогнище, альтанка з туалетами) на території пущі – безкоштовне.
Цуманська пуща – це унікальне та цікаве місце, де можна добре відпочити. Тож бажаємо вам гарно провести час в єдності з самобутньою красою волинських лісів!
Більше цікавих місць Волині дивіться на нашому порталі.