Волинь моя, краса моя – співається у всім відомій пісні українського композитора Степана Кривенького. Історична територія України, яка славиться своєю природою, історико-культурною спадщиною, старовинними пам’ятками та людьми, які творять історію краю та розвивають його. Дана стаття присвячена історії, найбільшим містам Волинської області, цікавим фактам, які пов’язані з цим краєм.
Волинська область: сторінки історія
Історія Волинської області є багатою на історичні події, які відбувались на її території, видатними людьми, які творили історію регіону. Перша згадка про Волинь та волинян зустрічається у “Галицько-Волинському літописі”, а також “Повісті минулих літ”, де описували місце проживання волинських племен (“Бужани сиділи по Бугу, згодом же волиняни”).
Варто зауважити, що землі Волині були заселенні племенами ще з І століття до нашої ери, про це свідчать дані археологічних розкопок, під час яких вдалось віднайти пам’ятки доби мезоліту, неоліту, енеоліту, залізного віку і існування на цих територіях Зарубинецької, Празької культур. Термін “Волинська земля” вперше зустрічається у літописі 1077 року.
Чому назвали Волинською областю? Згідно з археологічними даними та дослідженнями істориків назва Волинь походить від слов’янського племені та міста Волинь (на даний час це поселення має назву Городок, розташоване над Бугом, що на території Польщі). Першим князем на Волині був Всеволод Володимирович, згодом правління перейшло до рук Олега Святославовича, а далі до Святополка. Більше 200-х років на Волині правила династія Мономахів, за яких місто Володимир було столицею Галицько-Волинського князівства, торгівельним, культурним центром, будувались храми, зокрема Успенський собор, який був усипальницею волинських князів.
Волинь у ХV-XVII столітті
У ХV столітті регіон був під владою Польщі та Литви (частково), столицею Волині стає Луцьк, де проживав князь Любарт Гедимінович, з правлінням якого пов’язана побудова Луцького замку. У місті поступово налагоджувалась торгівля, землеробство та різноманітні ремесла. У 1569 році за Люблінською унією Волинь входить до Речі Посполитої, у Луцьку створюють Волинське воєводство.
Історія даного регіону пов’язана з діяльністю відомих князів, серед яких рід Острозьких, які є творцями знаменитої Острозької академії, захисниками православної церкви. Кінець ХVІ-ХVІІ століть є періодом національно-визвольних повстань, зокрема на Волині під Берестечком у 1651 році відбулась найбільша визвольна війна під проводом Богдана Хмельницького, важливу роль у боротьбі з національним та релігійним гнітом над народом відіграло Хрестовоздвиженське братство, до якого входили митрополит Київський Петро Могила, Іван Виговський, Данило Братковський.
А вже після третього поділу Польщі, Волинь входить до складу росії і стає Волинською губернією у 1797 році.
Волинь у Першу та Другу Світову війну
У всі періоди свого становлення та розвитку Волинь була ареною де проходили бойові дії. У роки Першої Світової війни через даний регіон проходила лінія фронту між російськими та австро-угорськими військами, саме під Луцьком у 1916 році була проведена одна з переможних операцій під назвою Брусиловський або Луцький прорив. Проте внаслідок громадянської війни за Ризьким договором Волинь переходить під владу Польщі на 20 років. А вересень 1939 року стає періодом, коли Волинь входить до складу Української СРСР.
Період Другої Світової війни був важким для регіону, бо був під окупацією фашистської Німеччини, волинян вивозили на каторжні роботи, палили села, знищували населення. Але саме цей час став моментом спротиву, утворенню партизанських загонів, саме на Волині була сформована Українська Повстанська армія, що боролась за незалежність України.
У повоєнні часи населення активно відбудовувало регіон, народне господарство, за роки радянської влади Волині вдалось стати аграрно-промисловим краєм.
Сучасна Волинь
Знаходиться регіон у північно-західній частині нашої України. Адміністративним центром Волинської області є місто Луцьк. Межує Волинська область на півдня з Львівською областю, на сході з Рівненською, на півночі проходить кордон з Білоруссю, західна частина з Польщею. Площа області становить 20.2 тисячі квадратних метрів, а це 3.3 % від усієї території всієї України.
Скільки населених пунктів у Волинській області? За даними Волинської обласної державної адміністрації у регіоні є 4 міста обласного і 7 міст районного підпорядкування, 16 адміністративно- територіальних районів, 22 селища міського типу, 1049 сільських населених пунктів.
Найбільшими містами є Луцьк, Ковель, Нововолинськ та Володимир-Волинський.
Річкова сітка
Волинь є багатою на поверхневі води, річки, озера, ставки. Найбільшими річками Волинської області є Прип’ять, у яку впадають Турія, Стохід, Стир, у західній частині протікає річка Західний Буг з притокою Лугою, що несуть води у Балтійське море. Загальна протяжність річок на території області більше 3-х тисяч кілометрів. Для збереження флори, фауни та неймовірно красивих краєвидів області було створено Шацький національний парк площею понад 32 тисячі гектарів, де знаходяться і відомі багатьом Шацькі озера.
Мінерально-сировинні ресурси
Волинський регіон багатий на мінерально-сировинні ресурси, зокрема на поклади кам’яного вугілля, природного газу, яке розвідали у Локачинському родовищі, самородної міді, поклади жовтого та золотистого фосфату, а озера області багаті на сапропелю, сировину використовують як добрива та у медицині. У домашніх господарствах використовують вапно, карбід, велике значення мають поклади базальтів, родовища торфу, гончарної глини.
Цікаві факти
Даний регіон є багатим не лише на культурні, історичні пам’ятки, але і на цікаві факти про Волинську область:
- На території Волині знаходиться 220 озер та 130 річок
- Найглибшим Озером є Світязь, яке знаходиться саме у Волинській області
- Луцький замок або замок Любарта зображений на купюрі номіналом 200 грн
- У Луцьку знаходиться найдовший у Європі будинок, протяжність якого складає 2775 метрів, будівля сполучає між собою 40 будинків.
Новітні часи світу, який активно розвивається, все-таки повертає нащадків до вивчення історії Волині минулих років, для того, щоб дати можливість по-новому побачити її в подіях сучасності, використати минулий історичний досвід для успішного розвитку нашого майбутнього. Бо щоб мати успішне майбутнє необхідно бути обізнаним та пам’ятати минуле.
Більше цікавої інформації про Волинську область читайте в рубриці історія на нашому сайті.