Любомль – це невелике містечко, яке розташоване на півночі Волинської області. Воно розташоване за кілька кілометрів від польського і білоруського кордонів, а також доволі близько до найглибшого озера України – Світязь. Це досить затишне містечко, але як самостійний туристичний об’єкт розглядається рідко. Куди піти в Любомлі, якщо ви приїхали сюди?
Цікаві місця в Любомлі
Місто є у Списку історичних населених пунктів України. Адже було засноване дуже давно. Вперше згадується у літописі від 1287 року. Це князівське місто, адже збудоване за наказом Володимира Васильковича, який дуже любив навколишню природу.
Любомль, що подивитись має. Адже за давню історію тут збереглися різноманітні пам’ятки. А ще навколо чудова поліська природа, яка приваблює тих, хто любить спокій, тишу, екологічний відпочинок.
Де погуляти в Любомлі, якщо вас цікавлять пам’ятки природи? Можна піти до:
Городища «Замчище» – розташоване в центральній частині міста. Тут міститься гірка, яку насипали ще в 14 столітті на тому місці, де був дитинець. Згідно з літописами тут був замок. Територія біля замку називалась Підзамче. За часи існування тут було здійснено чимало земляних робіт, що негативно позначалися на стані валів. У насипі 17-18 століття є підземелля з 6-ти кімнат. Також тут були виявлені залишки будинку старости. Ним певний час був Іван Виговський. На початку 20 століття тут євреї тримали худобу. Під час німецької окупації там були ув’язнені полонені, пізніше були склади. Держава почала охороняти городище з 60-х років 20 століття.
Городище «Шопи» – знаходиться за 0,5 км від міста. Любомль для туриста може бути дуже цікавим, адже це городище складається з дитинця і окольного замку. Це городище 10 століття. Його обриси нечітко окреслені через постійні роботи тут. Його відкрив світу у 1901 році Володимир Антонович. У 1938 році тут також проводив розкопки працівник Луцького музею, який виявив практично залишки давнього міста з різноманітними артефактами.
Історичні пам’ятки Любомля
Палац Браницьких – на цей час представлений південним флігелем палацу, який був збудований Францішеком Браницьким у 18 столітті. У 1768 році граф Браницький отримав Любомльщину у подарунок. До 1781 року він заклав велику резиденцію. Це був палацовий комплекс, який складався із кількох частин. Також був великий сад. У кінці 18 століття відбулося повстання під проводом Костюшка. Тоді ж Браницького визнали зрадником, адже він не примкнув до повстанців. У 1849 році царський уряд конфіскував палац Браницьких. Тоді ж він був пограбований місцевими жителями. У кінці 19 століття у палаці жила родичка Івана Тургенєва, яка в заміжжі отримала прізвище Каппіоні і дана родина володіла палацом до 1939 року. Тут «поселився» прикордонний загін. Палац розібрали на цеглу, підвали затопило водою. Від всього комплексу лишилося одне крило на 40 метрів. Зараз тут спортивна школа.
Свято Різдво-Богородична церква – перша згадка про церкву є ще в 1510 році. В якийсь момент храм став уніатський. У 1750 році на місці старої була побудована нова церква. Вона була дерев’яною, без кам’яного фундаменту. У 1844 році вона була досить міцною, але потребувала ремонту. У 1884 році була побудована нова церква на кам’яному фундаменті у «псевдоруському» стилі. У 1898 році тут була охрещена Наталія Ужвій. З 1961 року храм не діяв, руйнувався. Відродження почалося після отримання Незалежності. Зараз храм діючий. Стоїть на вулиці Лесі Українки, 5а.
Центральна забудова міста. Старі будинки неймовірні милі і стильні. Хоча багато з них покриті жахливою радянською плиткою, але більшість уже відреставровані. Вуличкою приємно прогулятися.
Любомль: куди піти з дітьми
Місць для малюків у місті небагато. Але для того, щоб показати їм щось цікаве можна навідатися до місць, які принесуть приємні емоції. Наприклад, костел Святої Трійці. Це найдавніший римо-католицький костел Волині. Його збудував король Владислав Ягайло, коли повертався з Грюнвальдської битви у 1412 році. Стиль – бароко і ренесанс. Костел виконував оборонні і культові функції, знаходився на пагорбі. Після 1945 року храм виконував різноманітні функції, в тому числі і складу. Розташований на вулиці Лесі Українки, 16.
Що є цікавого в Любомлі можна дізнатися в краєзнавчому музеї. Він був заснований у 1973 році. Тут є 15 тисяч експонатів. Тут є чимало цікавих речей, які розкажуть про визначні особистості міста, його історію. Розташований на вулиці Незалежності, 33.
Чим відоме місто Любомль? Тим, що його дуже любили знатні люди. Один з них – Володимир Василькович збудував і найдавнішу споруду міста – церкву святого Великомученика Георгія Побідоносця. Храм збудували у 13 столітті. Робив це зодчий Олекса. Церква спочатку була схожа на Успенський собор у Володимирі. Саме тут писали другу частину Галицько-Волинського літопису. У 14 столітті храм перебудували, у 18 добудували дзвіниці. Є розписи 19 століття. Розташований на вулиці Незалежності, 12.
Цікаві факти про Любомль
- У 1532 році тут народився Северин Любомльчик. У 30 років він прийняв католицизм і вступив до ордену домініканців. Здобув ступінь доктора теології, лишив велику кількість праць.
- У 1847 році Шопен присвятив вальс Катажині Потоцькій. Дівоче прізвище дівчини – Браницька. Вона була нащадком роду Браницьких, які певний час панували у Любомлі.
- У місті постійно відбувалися пожежі. І старші люди відраховували час саме від них.
- Любомль – родина «Любомльської пейсахівки» – міцного єврейського алкоголю, який робили з родзинок.
- У 1898 році у Любомлі народилася визначна акторка Наталія Ужвій. Будинок, у якому народилася Наталія, був зруйнований у 2015 році.
Любомль – це досить миле і автентичне містечко, яке точно може вразити і принести багато приємних емоцій.
Більше про цікаві місця Волинської області читайте в рубриці Туризм на нашому порталі.