Волинь є регіоном, в якому особливе значення приділяється етнічним надбанням, збереженню давніх місцевих традицій, автентичної культури та пам’яток історії краю.
Цікаві музейні заклади відповідної спрямованості є не лише в обласному центрі. Однією з таких установ, яка здатна здивувати і вразити відвідувачів багатством фонду та цінністю експонатів, є Камінь-Каширський краєзнавчий музей.
Камінь-Каширський краєзнавчий музей: історія створення та робота закладу
Ініціатором створення та фундатором цієї комунальної організації, яка незабаром після відкриття отримала статус народного музею, став Василь Кмецинський, місцевий краєзнавець та етнограф.
Датою заснування закладу, який прийняв перших гостей ще в часи СРСР, став 1980 рік. Розташовується ця установа в будівлі, що була споруджена майже століття тому. Раніше в цій споруді було педагогічне училище.
Музейний фонд постійно поповнюється – у цій справі беруть участь його численні видатні друзі, місцеві волонтери та пересічні громадяни. Вони передають до колекцій відповідного закладу нові експонати. Таким чином краєзнавчий музей Камінь-Каширська отримує старовинні предмети побуту, збережені нащадками їх колишніх власників, та археологічні знахідки прадавніх часів.
Зараз фонд закладу нараховує понад 4 тисячі експонатів. Переважна кількість примірників відповідного зібрання (2300 одиниць) наразі віднесена до державної частини Музейного фонду України. Цей факт є підтвердженням їх історичної та культурної цінності.
З експонатами, які потребують відновлення, працюють фахівці науково-дослідного центру України.
Оскільки музейна колекція постійно росте, кілька років тому місцевою владою було прийняте рішення щодо переміщення частини експозицій в будівлю старого костелу. У ньому планують організувати культурно-просвітницький центр, що стане багатофункціональним комплексом музейно-туристичної, пізнавально-дозвільної та культурно-освітньої специфіки.
Окрім змістовних екскурсів для відвідувачів, що приїздять сюди з різних регіонів країни, музей Камінь-Каширська організовує та проводить різноманітні заходи, в тому числі для дітей. Наприклад, напередодні Великодня для школярів у ньому традиційно відбуваються уроки писанкарства.
Колекції та найцінніші експонати Камінь-Каширського краєзнавчого музею
Фонд закладу включає кілька базових колекцій, кожна з яких по-своєму цінна, дивовижна й унікальна.
Наприклад, туристів не залишає байдужими виставка волинських вишиванок. Відповідне зібрання включає багато ексклюзивних взірців, яким понад сто років.
Візерунки цих виробів, виконаних дбайливими руками давніх майстринь, демонструють простоту й вишуканість водночас. На них переважають геометричні орнаменти, що включають ромби, гармонійно переплетені лінії та дрібні зірочки. Розглядаючи такі експонати, можна побачити, як виглядає техніка занизування, що імітувала човникове ткацтво й була характерним західно-волинським прийомом декору вишиваних виробів.
Також зацікавить туристів, які відвідають краєзнавчий музей Камінь-Каширський, екскурсія, присвячена предметам вжитку та побуту волинян. Середній вік експонатів відповідної виставки налічує близько 130 років.
Окрема колекція присвячена сакральним предметам. У їх числі – церковні літургійні тканини початку ХХ століття, декоровані гаптуванням. Ці експонати до музею передані Раків-Ліським храмом. Справжніми перлинами фонду є також старовинні ікони, церковне начиння та книги релігійної тематики.
На особливу увагу заслуговує предмет гордості колекції – фрагменти різьбленого вівтаря, що датуються першою половиною XVII сторіччя. Колись ця сакральна пам’ятка була одним із ключових елементів обладнання місцевого храму Різдва Богородиці. А недавно вона стала об’єктом дослідження фахівців Національного науково-дослідного центру України.
Окрема музейна експозиція, що включає предмети посуду і не тільки, присвячена родині Косачів. Відомо, що в розташованому недалеко від місця, де знаходиться Камінь-Каширський музей, селі Запрудді, колись мешкала рідня тітка легендарної поетеси й письменниці Лесі Українки.
Запруддівський Свято-Успенським храм передав до музею рідкісну ікону ХІХ століття, що колись належала родині Косачів. Називається цей шедевр іконопису «Святий Миколай».
Цікаві факти про музей
Один з експонатів даного краєзнавчого закладу має більш ніж поважний вік – це зуби справжнього мамонта, яким ніяк не менше, ніж десять тисяч років.
Такий дивовижний артефакт був виявлений Русланою та Мирославом Наумиками. Унікальні елементи кістяка цього гігантського волохатого ссавця були знайдені, коли відповідне подружжя займалося цілком звичною господарською справою – копало ставок поблизу свого будинку.
Дана екстраординарна подія була висвітлена пресою – журнал «Історичний калейдоскоп» на першу шпальту помістив статтю під назвою «Де мамонти погубили свої зуби?»
Свій вклад в поповнення музейного фонду внесла і родина Коників. Від цих місцевих мешканців заклад отримав фотографії, зроблені приблизно сто років тому. Дані світлини, серед яких є фото, помічені особистим штампом фотографа Ф. Космала, відображають тогочасне будівництво в місті та життя сіл краю в період між Першою та Другою світовою війною.
А сім’я Арсенюків передала до Камінь-Каширського музею фісгармонію 1870 року випуску. Виготовили даний інструмент, для якого дуже бажаною і навіть необхідною є реставрація, не в Україні – це зробили чеські, богемські майстри.
Актуальна інформація для туристів
Дістатися до містечка, в якому знаходиться такий краєзнавчий музей, зручно автомобілем та автобусом. Колись сюди їздили і потяги, але кілька років тому відповідні залізничні рейси сюди скасовані.
Автобуси до населеного пункту Камінь-Каширський ходять від Луцька, Ковеля та всіх довколишніх сіл.
Директоркою музею краєзнавства є Наталія Пась.
Адреса цього закладу: Волинська область, місто Камінь-Каширський, вулиця свято-Миколаївська, 3.
Працює він щодня з 9.00 до 18.00 години.
Візит до цього історико-культурного осередку Волині дарує відвідувачам багато позитиву, тим більше ціна квитків в краєзнавчий музей є чисто символичною.
Окрім музею, в цьому містечку є й інші локації, що представляють інтерес для туристів. До їх числа можна віднести Домініканську спадщину – костел та каплицю, побудовані близько чотирьохсот років тому, старовинний храм святого пророка Іллі з дзвіницею та церкву Різдва Пресвятої Богородиці, зведену в 1723 році.
Більше цікавих місць, які варто відвідати на нашому сайті.