Кожен регіон нашої України дивує та надихає своєю історією. Таким цікавим куточком є і Горохів Волинської області, де пам’ятки архітектури нагадують нам про нашу історію, культуру, приваблюють місцевих жителів та туристів своєю загадковістю, таємничістю. Дана стаття присвячена історії міста, куди піти у Горохові, які пам’ятки історії та культури можна побачити.
Горохів: історія
Перша згадка про місто відображається у “Іпатіївському літописі”, за яким ймовірно Горохів було засновано у 1450 році. У першій половині ХV століття поселення належало литовському князю Свидригайлу Ольгердовичу, проте за грамотою польсько-литовського короля Казимира ІV Горохів та навколишні населені пункти віддано було під власність шляхтича Олізара Шиловича. У 1487 році Олізар відписує землі Волинські своїм родичам, таким чином вони стають власністю родини Сангушків. Магдебурзьке право місто тримало у 1600 році і внаслідок Національно-визвольної війни під проводом Богдана Хмельницького місто відходить до Польщі. З роками існування Горохівщина переходить з рук в руки, відбувається національно-релігійний тиск, для вельмож будують замок, де розміщувалися відомі античні скульптури виготовлені з білого мармуру (скульптури Геркулеса, Купідона, Психеї, Помпеї), такі пам’ятки можна було побачити лише в тодішній Польщі, власне звідки вони були і привезені.
У другій половині XVII століття власником міста був Тарновський, за часів керування якого було засновано шевський і кушнірський цехи, а на початку ХІХ століття відкрили сукновальню. Вироби кравців, шевців славились далеко за межами Волині, але польська влада не дбала про розвиток виробництв, не давала можливостей для розвитку культури, освіти, а після поділу Речі Посполитої на плечі жителів Горохова лягли податки, побори та рекрутські повинності. Землі Горохівщини відчули хвилі Першої Світової війни, адже саме там проходила лінія австрійсько-російського фронту, а під час Другої світової війни місто було окуповане німецько-фашистськими загарбниками, біля якого розмістили концентраційний табір. Після визволення земель від загарбників населення почало відбудовувати свій край, вже до кінця 1944 року почав працювати вальцьовий завод, пекарня, ковбасний цех, підприємства з дублення шкір, кравецькі, взуттєві майстерні. На початку ХХІ століття у місті працював ливарно-механічний завод, бібліотека, Горохівський історичний музей, народний дім.
Туризм
Згідно з даними управління культури Волинської обласної державної адміністрації серед історичних, культурних, туристичних ресурсів у Горохівському краю є 63 пам’ятки історії та культури, 53 пам’ятки архітектури, три пам’ятки монументального мистецтва (пам’ятники Богдану Хмельницькому у двох населених пунктах, Тарасу Шевченку) та понад 55 пам’яток археології. Серед найвідоміших пам’яток історії та нашої культури, що можна подивитись у місті Горохові є:
Історичний музей революційної, бойової, трудової слави
Відкритий у 1967 році, а звання “Народний музей” отримав у 1968 році. У ті роки експозиція розміщувалась на території пагорба Слави. Проте була демонтована у 1975 році, тому що музей не опалювався і експонати псувались. У 2000 році музей отримав нове приміщення і став історичним. Нині музей у Горохові налічує понад 1400 експонатів, які розміщуються на двох поверхах закладу. Переважна більшість виставки присвячена формуванню української державності, історії Горохівщини у часи Великої Вітчизняної війни. Музей працює у будні дні з 09:00 до 18:00, вихідні дні субота та неділя.
Вознесенська церква
Храм у Горохові є центральною православною святинею у центрі міста. Збудований був у 1844 році. Кілька століть поспіль протистояло два напрями християнства православ’я та католицизм. Так як місцевий край перебував до 1975 року під владою Польщі, більшість храмів будували у католицькій манері. Будівля відмінно збереглась до нашого часу, там можна побачити велику кількість ікон у золотих рамках, лампадки, вази наповнені живими квітами. Храм має дзвіницю, купол, побудовані в одному стилі, а зустрічає прихожан арочна брама із зображенням лику Ісуса Христа.
Парк у Горохові
Горохівський парк закладений був на початку ХІХ століття власником міста Тарновським. До наших часів зберігся великий парковий комплекс площею 12 гектарів. На території представлені унікальні, екзотичні рослини, а колекція парку становить 60 видів рідкісних видів чагарників та дерев. Парк у Горохові має зручне планування та поділений на алеї, щоб туристу було зручно насолоджуватись красою природи. У центрі парку побудований палац у стилі ампір, де зберігаються античні скульптури, також у парку встановлено пам’ятник на честь героїчно загиблих солдатів у 1941-1945-х роках.
Цікаві факти
- У Горохові діяла хорова капела, хор мав назву “Хлібодар”, якою керував відомий працівник культури, композитор Степан Кривенький, відомий піснею “Волинь моя, краса моя”, яка стала візитівкою Волинської області.
- Під час Другої Світової війни, після звільнення з окупації, з метою збереження пам’яті про загиблих було споруджено Пагорб Слави
- Згідно розсекречених списків Національного управління архівів та документації США, місто Горохів було у списку ядерних бомбардувань по позиціях СРСР при протистоянні під час Холодної війни.
Горохів належить до найдавніших поселень Волині, є цікавим куточком Волинської області, відвідавши який, можна поринути в нашу історію, культуру. Щоб бути вартим майбутнього потрібно пам’ятати своє минуле.
Більше про цікаві місця Волинської області читайте в рубриці Туризм на нашому порталі.