Луцьк – це місто, яке має тисячолітню історію, старовинні храми, середньовічний замок. Всіх цих пам’яток культури не було б, якби не скарб міста -люди, які вклали у розвиток свого міста частинку своєї душі, прославили його на віки і зробили Луцьк таким, яким ми бачимо його сьогодні. Стародавнє місто Луцьк пов’язане з великою кількістю видатних особистостей, письменників, громадських діячів, співаків, футболістів тощо. Стаття націлена ознайомити вас з цими людьми, які залишили певний слід у історії творення, розвитку сучасного міста.
Історичні постаті Луцька
Становлення нашої країни відбувалось протягом багатьох віків. За цей час не одному поколінню українців доводилось виборювати право на вільне та незалежне життя, тому варто пам’ятати видатних постатей, які відіграли значну роль у існуванні, розвитку міста Луцьк.
Князь Любарт ( 1340-1383)
Великий князь Волинський, який дбав про Волинь, оберігав від ворогів, розбудовував міста, зокрема місто Луцьк, де збудований всім відомий замок Любарта, який є візитівкою міста та його культурною пам’яткою. Любарт часто давав щедрі пожертви на реставрацію старих та побудову нових храмів, у 1341 році подарував Львівській церкві Святого Юра дзвін.
Данило Галицький (1575-1642)
Князь Галицько-Волинської землі, полководець, політичний діяч, який успішно боровся з угорськими та польськими загарбниками. Народився у місті Володимирі-Волинському Волинської області. У 1253 році прийнявши королівський титул, став першим королем в нашій історії. Займався економічним та культурним розвитком Галицько-Волинського князівства, значний орієнтир був на побудову храмів, які через навали загарбників були зруйновані.
Галшка Гулевичівна (1575-1642)
Народилась у селі Затурці Волинської області, є однією із засновниць Київського братства, культурна та політична діячка. Завдяки Галшці у Києві було збудовано монастир, шпиталь та школа для дітей шляхти та міщан, це і був початок створення братства. Останні роки життя провела у Луцьку, де також займалась культурним розвитком, зробила значний економічний вклад у розвиток освіти.
Йов Кондзелевич (1677-1740)
Український іконописець, хоч народився на Галичині, проте значний вклад зробив у розвиток саме Волині. У 1987 році став ієромонахом Білостоцького Хрестовоздвиженського монастиря, де митець створив ікони “Богородиця Замилування”, “Зішестя Святого Духа” , “Святий Георгій”, “Юрій Змієборець”, “Розп’яття”, іконостас та вівтар для ікони Богоматері .Був викладачем у братській школі та громадським діячем.
Михайло Кравчук (1892-1942)
Український вчений-математик академік АН України,народився на Волині. Очолював комісію математичної статистики АН України. Автор багатьох наукових робіт, член математичних товариств у Франції, Італії та наукового товариства імені Тараса Шевченка у Львові.
Модест Левицький (1866-1932)
Видатний український письменник, педагог, лікар. Закінчив медичний факультет у Київському інституті і працював лікарем у Ковелі, видав чимало медичних брошур, переїхавши у 1927 році до Луцька працював викладачем української мови та літератури у приватній гімназії імені Лесі Українки даючи свої знання дітям, досвід колегам.
Олена Пчілка (1849-1930)
Відома українська письменниця, етнограф, мама відомої української письменниці Лесі Українки. Народилась на Полтавщині, проте понад 30 років свого життя прожила на Волині, зробивши значний внесок у розвиток освіти регіону. Написала багато оповідань, п’єс,творів, зокрема: “Український народний орнамент”, “Українські узори” тощо. Була редактором журналу “ Рідний край”, з 1991 року Волинська державна обласна наукова бібліотека носить ім’я Олени Пчілки.
Павло Тутковський (1858-1930)
Український географ, геолог, який присвятив багато років свого життя вивченню Волині, а саме її геологічної будови, корисних копалин, підземних річок, озер. Був інспектором народних училищ Луцька, брав активну участь у роботі Товариства дослідників Волині.
Арсен Річинський (1892-1956)
Громадський діяч,працював дільничним лікарем під Луцьком, згодом очолив посаду головного лікаря лікарні у Володимирі-Волинському. Видавав багато часописів, наприклад одним з відомих є “Українські церковні співи”. Вважається організатором пластунства, свого часу активно боровся за автокефальну церкву і був організатором церковного з’їзду у Луцьку ( 1927 рік).
Ростислав Метельницький
Український архітектор, родом з Волині. Займався розробкою архітектурних проектів у Луцьку, зокрема “Будинок з химерами”, упорядкував центральну площу міста. Незважаючи на обмеження зі сторони радянської влади, йому вдалось втілити понад 40 творчих проектів. Був ініціатором збереження, реставрації культурних пам’яток Волині, та розробником проекту історико-культурного заповідника “Старий Луцьк”.
Леся Українка (1871-1913)
Видатна українська поетеса, громадський діяч. Сім’я Косачів починаючи з 1879 року жила у Луцьку, тут досі навіть зберігся той самий Дім Косачів. Леся Українка часто приїздила на відпочинок саме на Волинь, вважала цей крайнайріднішим та наймилішим, саме там відбулось становлення поетеси як особистості завдяки значному впливу Олени Пчілки (мами Л. Українки). Проживаючи своє життя на Волині написала понад 80 творів, захоплюючись природою, людьми, результатом такого захоплення стало написання відомої всім драми-феєрії “Лісова Пісня”.
Сучасні відомі постаті, які народились на Волині
Дмитро Монатік
Один з відомих українських артистів, хореографів ,авторів текстів та пісень є Дмитро Монатік, який народився у місті Луцьк. Дмитро почав будувати свою кар’єру артиста ще у студентські роки, навіть створив свій колектив, а перший музичний проект називався «Monatique», який лучани мали змогу почути першими, так як колектив часто виступав у рідному місті артиста. Кожен проект артиста є унікальним, наповнений шаленою енергетикою, неймовірною енергією.
Олександр Положинський
Лідер українського гурту “Тартак”. Людина за професією економіст, із старовинного міста Луцьк завдяки любові до музики, наполегливій роботі над собою, стає популярним артистом. Свою творчу діяльність Олександр почав ще з дитинства, перший гурт мав назву “Мухи в чаї”. У своєму колективі він є художнім керівником, вокалістом. Часто є ведучим на радіо та телебаченні. Волинська зірка відома у кожному куточку України, а також за її межами.
Аркадій Войтюк
Один з популярних сучасних акторів та співаків родом з міста Ковель, що на Волині. Є учасником гумористичної команди «VIP-Тернопіль», а також музичного гурту «ВІА Кіп‘яток». Брав участь у шоу- талантів «Х-Фактор», “Нова хвиля”. У 2014 році був номінантом премії «Yuna» у номінації «Відкриття року». Нині відомий ковельчанин продовжує свою творчу діяльність та є одним із популярних артистів у шоу-бізнесі.
Анатолій Тимощук
Вихованець дитячо-юнацької школи на Волині, футболіст, почав грати на позиції нападника, перша його гра була 1995-1996 роках. З 2017 року перейшов у футбольний клуб “Зеніт”, продовжував працювати у даному футбольному клубі і після повномасштабного вторгнення , тому з 2023 року перебуває під санкціями РНБО за антиукраїнську діяльність і позбавлений усіх нагород.
Старовинне місто Луцьк відоме не лише архітектурними пам’ятками, музеями, парками, але і багатьма відомими особистостями: князями, громадськими діячами, письменниками, архітекторами, науковцями. Хтось народились на Волині, хтось лише жив певний період свого життя тут, а хтось просто працював і був там всього декілька тижнів, але усі ці постаті зробили значний внесок у створення регіону, його розвиток, залишивши слід в історії Волині назавжди!
Більше цікавих історій Волині, на нашому сайті.