На Волині багато музеїв. Основна кількість зосереджена в Луцьку: краєзнавчий, художній, Волинської ікони, історії Луцького братства, технічного прогресу. Музеї Волині зосереджені у багатьох районах і користуються великою популярністю серед туристів. Деякі заклади – це інтерактивні музеї, але їх не настільки багато як хотілося б.
Історичні музеї Волинської області – ТОП 8
Володимирський історичний музей
Це найдавніший музей Волині. Його створили у 1887 році. Тоді було створене Давньосховище, в ньому зберігали монети, стародруки, рукописи, ікони. Очолював музей голова Братства Св. Володимира дворянин Дверницький. Під час Першої світової війни чимало елементів колекції передали до харківських музеїв. Перед Другою світовою війною музей знаходився в Домініканському соборі.
В музеї є 18 тисяч експонатів. У 2013 році з’явилась срібна монета київського князя Володимира. У 2023 році у музеї з’явилися візитні картки 20-х років минулого століття. Заклад співпрацює з різними музеями України, Польщі. У ньому зберігається інформація про історію Володимирського району з давніх часів до сьогодення.
- Розташований на вулиці Івана Франка, 6 у будинку – пам’ятці архітектури 19 століття.
- Працює з 9.30 до 17.00, крім суботи і понеділка.
- Деталі за телефоном – 0334221911.
Затурцівський меморіальний музей імені В’ячеслава Липинського
Цей заклад, безумовно, має входити у найцікавіші музеї Волині. Його відкрили 22 серпня 2011 року у селі Затурці Володимирського району. Це єдиний музей в Україні, присвячений видатному українцю польського походження В’ячеславу Липинському. Він заснований у родинному маєтку сім’ї Липинських. Будівля була закладена у 1871 році батьком В’ячеслава Липинського Казимиром. Біля неї був розкішний сад. Під час Першої світової війни дім було зруйновано. На початку 30-х років брат В’ячеслава Станіслав на старому фундаменті звів новий дім. У 1931 році тут прощалися із В’ячеславом Липинським, який помер в Австрії. З 1939 року тут розміщувався радгосп та господарства з вирощування племінної худоби та свиней.
З 1990-х років почалося відновлення садиби Липинських. Будинок має вигляд такий, який у нього був між двома світовими війнами. Експозиція музею охоплює період з 1839 по 1939 роки, розповідає про життя родини Липинських. Тут є чимала кількість цікавих експонатів, відновлені інтер’єри кабінетів Липинських.
- Розташований на вулиці Соборності, 75.
- Працює з середи по неділю з 09.00 до 17.00.
- Вартість квитка -70 гривень, є пільги для пенсіонерів.
- Деталі за телефоном – 0337497384.
Ковельський історичний музей
Заснований у 1992 році. Він розповідає про історію Ковельщини, тут можна побачити народне вбрання, дізнатися про регіон у різні часи історії. Тут є майже 6 тисяч експонатів. Є речі, починаючи з 11 століття. Чимало речей передали самі ковельчани. Це – стародавнє фортепіано, годинники, кухонне начиння, зброя, монети, книги. Також тут є шкільні підручники, починаючи з кінця 19 століття, часів окупації, атестати зрілості.
Чимало речей присвячені саме поліському краю, людям, які тут проживають.
- Розташований у місті Ковель на вулиці Олени Пчілки, 11.
- Працює з 09.00 до 17.00 щодня, крім суботи.
- 18 травня музей можна відвідати безкоштовно.
- Деталі за телефоном – 0335259100.
Любомльський краєзнавчий музей
Його відкрили 28 травня 1973 року. Тоді тут була експозиція, присвячена історії та археології краю. Але у 70-80-ті роки він перебував у занепаді. За цей час частина експонатів зникла, а деякі були просто поточені міллю. У 1989 році музей відкрили знову. Зараз це один з найбільших музеїв області, який щороку відвідують не тільки місцеві жителі, а й іноземні туристи. Сьогодні тут є 30 тисяч експонатів. Тут є чимало стародруків, монет, одягу, ікон, предметів декоративного мистецтва, фотографій, предметів побуту.
- Знаходиться на вулиці Української армії, 2 (3 поверх).
- Працює з 08.00 до 17.15.
- Деталі за телефоном 0337724256.
Торчинський історико-краєзнавчий музей імені Григорія Гуртового
Це громадський музей. Був заснований у 1957 році Гуртовим Григорієм Олександровичем. Має дуже багато експонатів. Це – археологічні пам’ятки, монети, ремісничі вироби, побутові речі селян і міщан, меморіальні речі. Тут також є дзеркало і шафа польського письменника Юзефа Крашевського.
Всі експонати, які є в музеї були знайдені в Торчині або околицях.
- Знаходиться у селищі Торчин на вулиці Незалежності, 84.
- Працює з 08.00 до 17.00. Вихідний у суботу і неділю.
- Довідки за телефоном: 0332797556.
Старовижівський краєзнавчий музей
Відкритий 1991 році у смт Стара Вижівка. Знаходиться у найстарішому будинку в селищі. Колись тут була пошта. Приміщення дерев’яне і має глиняні елементи. Тут є 4500 експонатів. Є керамічні вироби, монети, давня метрична книга, хрести, одяг, рушники, предмети побуту.
- Знаходиться на вулиці Незалежності, 23.
- Працює з 08.00 до 17.15, вихідні у суботу і неділю.
- Довідки за телефоном – 0334621432.
Кортеліський історичний музей
Розміщений у селі Кортеліси Ковельського району. Заснований у 1974 році. Ініціатором був вчитель історії Микола Гаврилюк. У музеї розповідається про історію Другої світової війни. Тут приблизно 5 тисяч експонатів. Є зразки одягу позаминулого століття, а також все те, що пов’язане з війною: особисті речі, листи, щоденники, фото, картини. Основна ідея музею – вшанування пам’яті жителів села, які були спалені 23 вересня 1942 року. Тоді загинуло майже 3 тисячі людей, а село було спалене повністю.
- Знаходиться музей на вулиці Пам’яті, 6.
- Працює з 09.00 до 17.00 у всі дні, крім понеділка.
- Деталі за телефоном 0973997135.
Ківерцівський краєзнавчий музей
Музей знаходиться у місті Ківерці, заснований у 2009 році. Тут є 900 експонатів. Є ікона святого Миколая 17-18 століття, ключі від замку Радзівілів, знаряддя праці, речі побуту, паперові гроші позаминулого століття, рушники, музичні інструменти.
- Знаходиться у місті Ківерці на вулиці Незалежності. 24.
- Працює з 09.00 до 17.00, крім вихідних.
Природничі музеї Волинської області – ТОП 3
Музей історії Волинського лісу
У 2008 році його відкрили у Лопатинському урочищі. Експонати розміщені у двоповерховому будиночку. Вони розповідають про історію лісів, дібров, пущ Волині, історію лісового і мисливського господарства краю. Є чимало унікальних експонатів – старі інструменти лісівників, вивіски, дореволюційні нагрудні знаки лісівників, мисливські трофеї, фотографії. Також є експозиції присвячені керівникам лісового господарства. Також тут є будиночок лісівника і службове приміщення позаминулого століття. Можна дізнатися більше про місцеву флору і фауну, є відкритий клас для дітей.
- Знаходиться у Цуманській ОТГ в урочищі Лопатень, працює з 09.00 до 16.00 у всі дні, крім понеділка.
- Довідки за телефоном 0963421234.
Нововолинський історичний музей
Був утворений у 1998 році. Тут розповідають про історію міста, його розвиток і становлення. Тут є 6 тисяч експонатів. Серед них є різні знахідки, зброя часів Першої світової війни, паперові гроші Російської імперії, речі і зброя солдатів Другої світової війни, документи і речі перших працівників міста, фото.
Тут також є унікальні речі: особисті і вишиті серветки ув’язнених, які перебували на крайній Півночі. Речі переселенців Холмщини, плащаниця 18 століття, ікони, документи, особисті речі відомих особистостей краю.
- Знаходиться на проспекті Дружби, 27.
- Довідки за телефоном 0680408409.
Маневицький краєзнавчий музей
Знаходиться у смт Маневичі, відкритий у 1967 році. Тут є 8 тисяч пам’яток. Це різноманітні документи, вироби народних умільців, речові докази, одяг, вироби, посуд. Найбільшим скарбом є човен-довбанка 11-14 століття. Його виявили між селами Старосілля і Копилля у річці Стир. Човен має довжину 12 метрів. Предмети, виявлені на дні човна мають клеймо, схожі на герб Острозьких.
- Працює з понеділка по п’ятницю з 09.00 до 17.00.
- Деталі за телефоном 0968465967.
Музеї під відкритим небом
Музей історії сільського господарства Волині
Розташований за 12 кілометрів від Луцька. Його відкрили у 1979 році. Він розповідає про історію волинського села у різні періоди. У 1989 році на базі ботанічного саду був створений скансен. Сюди перенеслися дерев’яні споруди житлового і господарського призначення. В основному це будинки 19-го та початку 20 століття. Є вітряк, дводольна хата, курна хата, клуня, льох, стодола. Експозицію просто неба почали будувати у 1990 році.
В окремій споруді є стаціонарна експозиція, яка розповідає про розвиток сільського господарства на Волині. У скансені відтворена вуличка українського села 19 століття. Тут є навіть дерев’яна каплиця. Деякі споруди були привезені із села Березовичі та Комарове, Четвертня.
У музеї є понад 200 експонатів. Розташований у смт Рокині на вулиці Шкільна, 1. Працює з 9.00 до 18.00 без вихідних. Він входить у ті музеї для дітей, які варто відвідати. Адже дуже часто сюди приїжджають саме з малюками, бо на базі закладу проводять ігри, показують обряди.
Мистецькі музеї Волині – ТОП 3
Музей солом’яного мистецтва «Солом’яне диво»
Єдиний в Україні музей солом’яного мистецтва. Був відкритий у 2008 році при Купичівському ліцеї. Ініціатором була майстриня Марія Кравчук. Тут є 210 експонатів. Розповідається про історію соломоплетіння, види плетіння, етапи розвитку майстрині Марії Кравчук, роботи її учнів. Тут постійно проходять виставки.
- Знаходиться у селі Купичів Ковельського району на вулиці Шкільній, 1.
Музей-садиба Ігоря Стравінського
Знаходиться в місті Устилуг на вулиці Стравінського, 2-в. Заснований у 2013 році. Музей знаходиться у будівлі 1907 року. Проєкт розробляв Ігор Стравінський. Тут жила сім’я композитора, сам чоловік тут жив недовго. Митець проживав тут влітку з 1907 по 1914 роки. Тут написав свої найкращі твори, бо це місце було раєм для нього. Після Першої світової війни родина Стравінського виїхала звідси. Тут жив польський суддя, був гуртожиток, німецька комендатура, музична школа. Будинок постійно перебудовували.
- Є чимало цікавих експонатів: альбом малюнків батька Стравінського, фотографії, малюнки Ігоря Стравінського, листи, рояль 19 століття.
- Працює з понеділка по п’ятницю з 09.00 до 18.00.
Музей Лесі Українки
Це літературно-меморіальний музей. Розташований у селі Колодяжне. Його відкрили у 1949 році в садибі Косачів. У експозиції музею є речі Лесі Українки та її родини, прижиттєві видання творів, фотографії, предмети побуту, відтворено фрагменти сільської хати, кабінету. У музеї є два будиночки, в яких проживала родина Лесі і сама поетеса. У будиночках відтворено інтер’єри, є багато меблів і інших предметів того часу. Наприклад, є особисті речі поетеси: рукавички, рамочка для фото з бісеру.
- Розташований у селі Колодяжне на вулиці Лесі Українки, 53.
- До Ковеля – 8 кілометрів.
- Працює з середи по неділю з 09.00 до 17.00.
- Деталі за телефоном 0335290224.
Музеї Волині для туристів завжди раді відкриті свої двері. Адже вони дійсно цікаві і наповнені яскравими і унікальними експонатами.
Більше про цікаві місця Волинської області читайте в рубриці Туризм на нашому порталі.