Волинь здавна притягує до себе велику кількість туристів, подорожуючих. Одним із символів міста Луцьк є відомий Луцький замок або як його ще називають Замок Любарта. На території відомого замку розміщений музей книги та друкарства в Луцьку. У даній статті ви можете ознайомитись з історією виникнення музею, експозиціями, які там представлені як функціонує все на даний час, графіком роботи тощо, і неодмінно захочете відвідати музей, побачити все на власні очі, нашу історію, культуру, адже : “Хто не пам’ятає минулого – той не вартий майбутнього”.
Історія виникнення музею книги
На території Луцького замку поблизу Луцької вежі збереглась пам’ятка архітектури, будівля в якій в давні часи знаходилась повітова скарбниця. У 1795—1807 роки дану будівлю було побудовано для повітової палати Луцького округу, являє собою двоповерхову споруду у стилі неокласицизму.
Варто зазначити, що це єдина пам’ятка архітектури Луцька побудована у такому стилі. У 1875 році приміщення повітової скарбниці передають у власність міста і до 1939 року там знаходиться управління пожежної охорони. Згодом приміщення було зайняте проектними установами, а пізніше там розміщувалось Волинське відділення Українського товариства охорони пам’яток історії і культури. Наприкінці 80-х років будинок було передано історико-культурному заповіднику «Старе місто». А вже у вересні 2005 року на території повітової скарбниці відкрили музей книги, який розміщений у трьох кімнатах другого поверху будинку.
Експозиціями музею стали книгозбірки владики Варфоломія, архієпископа Рівненського і Острозького УПЦ, які вони подарували музею. Колекція стародруків була передана меру міста Луцьк ще у 2003 році, за умови, що вони стануть надбанням міста, та музей буде розміщений у Старому місті. Відкриття музею книги у Луцьку затягнулось через реставрацію будівлі повітової скарбниці, проте завдяки небайдужим людям реставрацію вдалось успішно завершити та відкрити музей.
Що цікавого можна побачити у музеї книги Луцька?
При вході у музей відвідувачів зустрічає старовинний друкарський верстат величиною у людський зріст, на якому друкували перші книги. Другий поверх будівлі займає саме музей, розміщений у трьох кімнатах. У першій кімнаті представлені експозиції, які зображують початок та розвиток книгодрукування у Європі.
Цікавим тут є саме модель – реконструкція друкарського верстату XV столітті, на якому доводилось працювати європейському першодрукареві та вченому Йогану Гутенбергу.
У наступних кімнатах можна побачити галерею книг, стародруки, найстарішими експонатами з яких є Службове Євангеліє (видане у Львові у 1644 році), двотомний Требник Петра Могили (виданий у 1646 році). Також представлені видання друковані у відомих друкарнях Львова, Почаєва, Києва, Вільнюса. Цікавим для відвідувачів буде також колекція книг-мініатюр, перші друковані ноти, середньовічні гравюри. Шкіряні палітурки, старовинний запах книг переносять відвідувачів музею у минулий час.
Музей книги – культурний скарб міста. Відвідувачі мають змогу дізнатися більше інформації про старовинні книги, можуть зазирнути у безмежний світ книг та пригадати час становлення нашої цивілізації.
Як можна дістатися до музею?
Знаходиться музей книги та друкарства у Луцьку на території Замку Любарта, за адресою: вул. Кафедральна 1. Дістатися можна громадським транспортом автобусом, поїздом, також автомобілем, їхати до проспекту Волі, звідти до повороту ліворуч на вулицю Братковського, далі знову поворот наліво на вулицю Кафедральну де ви побачите всім відомий замок.
Музей книги в Луцьку: графік роботи
Працює музей кожного дня з 10:00 до 19:00 (взимку до 17:00), надаючи відвідувачам широкий час для вивчення своїх унікальних експозицій та поглиблення знань про історію книги та друкарства. Цей графік дозволяє не лише відвідати музей у буденні дні, але й на вихідних, надаючи можливість більшому колу людей зануритися у світ літературної спадщини та культурної спадщини..
Вартість вхідного квитка у музей є безкоштовним, а вартість огляду музейної експозиції входить у вартість загальної екскурсії по Луцькому замку.
Музей книги та друкарства
Відоме туристичне місце, заклад для тих хто бажає поглибити свої знання про історію та культуру України, а також для поціновувачів книжного мистецтва.
Потрапивши у музей, ви матимете можливість зануритись у неповторний світ книг, де кожна сторінка є вікном у минуле, а кожен експонат розповідає унікальну історію розвитку писемності та книгодруку.
Більше цікавих місць які можна відвідати у Луцьку, на нашому сайті.