Шацький національний природний парк — це один із парків державних лісових ресурсів України, куди входить група Шацьких озер. Знаходяться Шацькі озера північно-західній частині Волинської області на території Шацької об’єднаної територіальної громади.
Сам Шацький парк був створений у 1983 році для збереження унікальних природних комплексів, які мають історико-культурну, еколого-освітню, природоохоронну, оздоровчу цінність, а функціонувати парк почав з квітня 1984 року.
Протягом тридцятирічного функціонування Шацький парк набув міжнародного визнання. У 2002 році за рішенням координаційного комітету “ЮНЕСКО” парку було надано статус біосферного резервату “Шацький”. На території знаходиться 23 озера загальною площею близько 7 тисяч гектарів.
Шацькі озера: що потрібно знати
Варто зазначити, що Шацькі озера — це одна з найбільших озерних груп у Європі. Найбільші озера в ній: Світязь, Пулемецьке, Луки та Люцимер.
Світязь
Озеро Світязь найбільше і найглибше озеро природного походження в Україні. Природна туристична окраса Волині знаходиться неподалік селища міського типу Шацьк. Площа озера становить 2622 гектари, максимальна глибина 58.4 метрів. Живиться воно підземними водами та артезіанськими джерелами. Вода в озері прозора та м’яка. У сонячну погоду можна побачити дно на глибині декілька метрів.
Серед вчених до цього часу немає єдиної думки походження Світязі та інших Шацьких озер, деякі вчені вважають, що після відступу льодовика на Поліссі утворилось велике водоймище, льодовик не давав стікати воді вниз і озера розглядаються як залишки водоймища, западини якої внаслідок вимивання підводними водами збільшились, а глибокі западини пов’язані ще з опусканням та підняттям тектонічних плит.
Цікавим є також те, що вода в озері Світязь має цілющі властивості, тому, що за своїм хімічним складом містить гліцерин, йод, срібло. І після війни там будували санаторії, куди відправляли на лікування танкістів, льотчиків, а також лікували опіки.
У 2008 році озеро Світязь було обрано переможцем у номінації “7 природних чудес України”.
Озеро Чорне Велике
Знаходиться ця краса природи у південно-західному напрямку від селища Шацьк. Площа озера становить 82 гектари, максимальна глибина 3.2 метри, а довжина берегової лінії 3,7 кілометра. Живиться озеро Чорне підземними водами та атмосферними опадами. Відмітимо, що північний берег-піщаний, а південний та південно-східний, бо там низина, то заболочені.
Чорне Велике озеро славиться великою різноманітністю риб, найбільш поширені види є: плотва, карась, лящ, короп, сом, щука, сазан, білий амур. На береговій лінії встановлені містки, тому чоловіки можуть спокійно рибалити, а купувати снасті можна безпосередньо у магазинах селища.
Найпопулярнішим місцем відпочинку на озері є піщаний пляж, де можна засмагати, пограти у футбол чи волейбол. Є можливість замовити прогулянки з гідом по озері на байдарках, човнах, або замовити піші чи кінні прогулянки. У літні вечори можна відпочити з родиною, смакуючи на березі озера шашликом та ухою.
Цікавим є те, що зимовий відпочинок тут також є популярним, оскільки взимку озеро вкривається товстим шаром криги й тут відкривається сезон катання на ковзанах, які можна взяти напрокат. А любителі хокею можуть пограти у свою улюблену гру.
Це неймовірне місце, із заворожуючою природою, сходом та заходом сонця, що дуже приваблює туристів.
Озеро Люцимер
Неймовірно красиве озеро із Шацької групи озер карстового походження. Площа озера становить 443 гектари, максимальна глибина 11 метрів. Штучними каналами Люцимер сполучається з іншими озерами Чорним, Круглим. Існує легенда про назву озера. У давнину, на тому місці князь наказав збудувати замок, найняв працівників, які виконали поставлену роботу, проте князь не заплатив нікому за їхню працю і вигнав. Його прозвали лицемір, звідси ймовірно походить і назва Люцимер.
На Північній стороні озера є піщаний пляж, де люблять відпочивати, засмагати на сонечку, купатися у теплій воді туристи. Для тих, хто не любить активні сонячні промені, краще відпочивати на західному березі, де є багато дерев і прохолодний затінок.
У деяких місцях на берегах озера трапляється блакитна глина, яка вважається цілющою завдяки великій кількості в ній мінералів. Часто глину застосовують для лікування шкірних захворювань. Туристи окрім купання та засмаги на Люцимері можуть гарно порибалити, бо озеро багате на велику кількість видів риб.
Озеро Люцимер — красиве та загадкове місце. Природа в цьому краї збережена завдяки тому, що знаходиться дана територія під охороною Шацького національного природного парку.
Пулемецьке
Друге за величчю озеро з групи Шацьких озер, де панує тиша та спокій. Сюди рідко їдуть туристи, через те що озеро далеко розташоване. Також тут ви не зустрінете розваг, які є на інших популярних для туристів озерах. Якщо плануєте відпочинок на Шацьких озерах, де велика незаймана територія, то краще зупинятись у селищі Пулемець, зі сторони поселення є просторий, акуратний пляж. Часто на території можна побачити рибалок, які на човнах плавають по озері, яке багате на різні види риб: щуки, вугор, судак, карась тощо. Навкруги озеро оточене густими лісами, які багаті на гриби, лісові ягоди.
Якщо ви любите тихий сімейний відпочинок, душевне спілкування і хочете поїхати трохи далі від міського шуму, ритму, варто звернути увагу саме на це місце, де первозданна природа і нічого не відволікає.
Соминець
Озеро карстового походження Соминець знаходиться поблизу Світязя, площею 43 гектари, максимальною глибиною 2,8 метра. Південно-східний берег піщаний, а взагалі береги низькі та поросли лісом. Живиться озеро підземними водами та атмосферними опадами, влітку вода добре прогрівається. У розпал сезону туристів там небагато, проте якщо ви бажаєте усамітнитись, втекти від міської метушні, вам варто обрати озеро Соминець.
Територія біля озера багата на археологічні знахідки. Ймовірно в назві озера знайшла відображення його рибна фауна: тут водяться щука, окунь, йорж, краснопірка, карась тощо. А про давнє заселення цього місця свідчать залишки там слов’янського поселення.
Курортну інфраструктуру озера Соминець лише планують розбудовувати, планують ознайомлювати туристів неймовірною красою природи під час піших, велосипедних, кінних екскурсій, прогулянок човнами.
Кримне
Карстове озеро, прикрасою якого є невеликий острів серед води. Це неглибока водойма з красивим піщаним дном, береги переважно низинні, в деяких місцях заболочені. Живиться озеро атмосферними опадами, підземними водами.
Кримне є об’єктом охоронної зони, яка призначена для охорони та відновлення важливих природних комплексів. На території заборонена будь-яка рекреаційна, господарська діяльність, лише є можливість проведення наукових досліджень. Озеро є віддаленим від цивілізації, там затишно та спокійно. Якщо ви хочете насолодитися лісовими ароматами, розслабитися та прокидатись від мелодійного пташиного співу, ви можете обрати саме озеро Кримне, з чистою водою та прекрасними пейзажами.
Відпочинок на Шацьких озерах: чим зайнятись?
Щоб провести незабутні вихідні чи відпустку на Шацьких озерах створено чимало можливостей для цікавого та активного відпочинку. Вибір розваг великий, тому кожен знайде те, що йому до душі.
Для любителів активних сонячних променів на території Шацьких озер є спеціально облаштовані піщані пляжі, на яких можна позасмагати або просто відпочити у тиші на затінених деревами територіях. До вашої уваги приклад розваг, які можна обрати на відпочинку:
- Кайт-серфінг
На озері Світязь ви матимете змогу орендувати кайт, це активний вид відпочинку для тих хто полюбляє екстрим, ви будете розсікати водні хвилі на дошці під дією тяги вітру в парашуті.
- Комплекси атракціонів
Для маленьких туристів представлена велика кількість різноманітних атракціонів.
- Прогулянка на катамаранах
Обравши даний вид розваги на Шацьких озерах, ви можете отримати насолоду від неймовірних пейзажів на озері, а також поплисти на “Острів закоханих”, який знаходиться у центрі Світязя.
- Риболовля на Шацьких озерах
Оскільки Шацькі озера багаті різноманітними видами риб, приблизно там водиться 30 видів риб, а для більшості чоловіків цікавою їм розвагою стане саме риболовля, все необхідне ви можете придбати у місцевих магазинах.
Як доїхати до Шацьких озер?
Добратися до Шацьких озер ви можете громадським транспортом, з будь-якого міста ви можете автобусом приїхати у Луцьк, а звідти вже до Шацька, куди курсують регулярні рейси.
- Автомобілем, це найбільш зручний варіант як доїхати до Шацьких озер. Наприклад, якщо ви прямуєте з Києва, їдете через Ковель, звідти до Шацька приблизно 80 кілометрів, прямуєте до міста Любомиль і на перехресті потрібно повернути на знак “Шацький національний заповідник”, після повороту вам треба буде рухатись по трасі прямо, нікуди не звертаючи.Коли приїдете в Шацьк, за вказівником повертаєте ліворуч озеро Світязь або прямо потрапляєте на озеро Пісочне.
- На Шацькі озера можна дістатися потягом, курсує єдиний нічний поїзд Київ-Ковель, з центрального київського вокзалу, а приїхавши в Ковель звідти вже на автотранспорті добираються до місця призначення.
Природа України багата своєю красою. Завдяки географічному положенню та кліматичним умовам у нас є просторі степи, густі поля, гори, річки та озера. Одним з унікальних та неймовірно красивих природних комплексів є Шацькі озера. Там вас зустрінуть красиві лісові пейзажі та озера з кришталево чистою водою. Це куточок України для спокійного, тихого відпочинку на лоні озерної природи, прекрасних та дивовижних пейзажів.
Більше про цікаві місця Волинської області читайте в рубриці Туризм на нашому порталі.