Селище Затурці, знаходиться у Волинській області Володимирського району в центральній частині Західної України, його населення складає всього понад 1900 мешканців. В цьому місці садиба Липинських славиться тим, що в ній працює єдиний музей в Україні, який може освітити життя відомого українського діяча В’ячеслава Казимировича Липинського.
Це народний історик з польськими коріннями. Народився 17 квітня 1882 року у польській родині з титулованим іменем дворян «Затурці». Від цього й прийшла назва села, де знаходиться цей неймовірний маєток.
Садиба Липинських: історія
В.К Липинський був політичним діячем, публіцистом та філософом, вважав, що етика та людська солідарність універсальна між народами будь-якої національності та віросповіданням.
Садиба Липинського була збудована у 1817 році, а біля неї влаштували чарівний парк та квітник. Навколо земля і так була наповнена шикарною природою. Гарні ліси з різноманітними тваринами, з маєтку відкривався дивовижний вид на луки та поля, а в додатку з цікавим рельєфом цієї місцевості краєвид становився просто казковим.
Через 11 років після зведення й народився В. Липинський. В нього було ще два брати та сестра. Все дитинство садиба Липинських в Затурці була для дітей місцем, де їх навчали (виходячи з історичних джерел в них була домашня освіта) привчали до традицій, любити навколишню природу та свій рідний край, знайомитись з видатними пам’ятниками архітектури Волинської області та не тільки. Діти часто їздили до Вінниці навіщати свою бабусю Теофілію Рокицьку.
Все ж таки садиба Липинських Затурці розквітла саме за правління В’ячеслава Казимировича та його жінки Клари. Знатний рід правив цим селом практично 100 років з 1839 по 1939 рік.
В’ячеслав та Клара Липинські суттєво розвинули хазяйську діяльність на землі та торгівлю в селі. А з часом маєток та його парк став найкращим на територіях багатьох областях західної України.
Музей-садиба Липинських: сьогодення
Садиба-музей Липинських та костел Пресвятої Богородиці стали основними пам’ятками історії села Затурці. Знаходяться ця місцевість всього за 18 кілометрів від міста Луцьк. У першу світову війну костел було повністю зруйновано, але родина Липинських реставрувала його та відновила роботу. З 1946 року та по 1992 рік костел був закритий. А в 1994 році його почали ремонтувати та відновлювати коштом благодійних внесків з інших країн. Потім посвятили під титулом Пресвятої трійці, храм працює й по нині, тож родимо туди завітати.
Музей Липинського на Волині урочисто відкрили у 2011 році та сьогодні сюди можна завітати та відчути історичну епоху минулих років. Подивитись, як жила ця відома родина. Переглянути перші видання книг написаних В’ячеславом Казимировичем. Ознайомитись з грамотою Степана Скоропадського. Роздивитись портрети родини Липинських та переглянути почесний список справ, які вони зробили за своє життя. Історикам вдалося відновити в маєтку фрагменти інтер’єру, робочих кабінетів та інших кімнат родини.
Музей-садиба Липинського обов’язкове місце для відвідування, якщо ви подорожуєте Волинською областю.
В музеї є чотири зали. В одному проводяться різноманітні виставки культурної спадщини нашої країни, та вони постійно змінюються. В другому є гарні арки для виходу на терасу маєтку, звідки відкривається дивовижний вид на парк. В інших двох залах, які розташовані на другому поверсі є кабінети Липинського, та житлові кімнати, в яких колись жила родина.
Любов господарів до ландшафту та природи зробили цю територію неповторною, площа якої складає аж 4 гектари. А також дана локація виступає зразком садово-паркового мистецтва, подивитись на яку варто кожному!
Більше цікавих локацій, які варто відвідати туристу у Волинській області читайте у розділі “Туризм” на нашому сайті.