Місто Луцьк наповнено великою кількістю визначних пам’яток архітектури середньовічної давнини. Одним з таких стародавніх місць являється монастир Бригідок. До багаторазової реставрації та перепланувань – це була двоповерхова будівля у вигляді букви Г, яка була головною обороною спорудою монастиря.
Монастир Бригідок: історія
У 1624 році латвійський канцлер подарував своє імення послушницям святої Бригітти. Від цього й з’явилась сучасна назва монастиря. У 1845 році в храмі трапилась пожежа, через димохід палаючий попіл почав осідати на кришу, у результаті будівля почала горіти, а полум’я перекидалось і на сусідні будинки. Для гасіння пожежі монахині не допустили до храму чоловіків, а самі не змогли з нею впоратись, тому у якості покарання, цей храм в них відібрали – у якості відшкодування завданих збитків.
Після входження на територію Волині польських військ, у 1920 році даний храм почали перебудовувати та зробили з нього в’язницю. Коли управління перейшло до влади Речі Посполитої, ця будівля знаходилась у жахливому стані. Нова луцька прокуратура звільнила велику кількість в’язнів, тому що не було доказів звершених ними злочинів. У ці роки тут знаходилось практично 460 в’язнів.
Саме тому багато жителів міста знають цей монастир як страшна луцька тюрма.
Хвилі арештів та жорстоких вбивств у Луцькій тюрмі
Взагалі з 1940 року для Волинської області після приходу радянської влади настали найстрашніші часи. Усі в’язниці перейшли до підпорядкування «НКВД». Почалися масові репресії, депортації, арешти, вбивства звичайних робочих, вчителів, лікарів та дітей, і не тільки в Луцьку. Пов’язано це було з тим, що починався наступ німецької армії. А західна частина України виявляла націоналістичний супротив СРСР у ті часи. Тому історія Луцької тюрми наповнилась жахливими подіями. В даний монастир-в’язницю почали звозити багато людей з різних сіл та міст Волинської області, які показували супротив. І вже у 1942 році кількість в’язнів складала понад чотири тисячі людей.
Полонені утримувались в жахливих умовах, практично не було їжі та води, а також їх не випускали на вулицю дихати свіжим повітрям. В результаті багато людей загинуло в стінах тюрми від різних інфекцій, особливо тифу.
Але плани різко змінились, коли о другій годині дня 22 липня 1942 року монастир бомбардувала німецька армія. Всі в’язні, яки змогли вижити влаштували бунт. Замучені, голодні та безсильні намагались втекти з тюрми та врятувати своє життя. Їх планам завадив комісаріат внутрішніх справ СРСР. Всіх, хто намагався втекти почали розстрілювати, а потім добивати гранатами. Врятуватись змогли тільки одиниці. З 2500 тисяч полонених вижили тільки 46 людей, які потім піддались страшному катуванню.
На території підземелля монастиря Бригідок вони копали траншеї та могили для поховання своїх побратимів під дулами кулеметів та постійними знущаннями.
Цікаві факти про монастир Бригідок
Місто Луцьк звільнили у 1944 році та місцеву в’язницю знову почали використовувати по призначенню. Радянська влада керувала нею до 1958 року. Як би парадоксально це не звучало, але будівлю перепланували під навчальний заклад та до 1998 року ця будівля була музичним училищем. А в 2001 на цьому жахливому місці збудували храм Різдва Христового.
У 2009 році була проведена ексгумація тіл, але на жаль багатьох особистостей так і не вдалось ідентифікувати.
Один з полонених, який вижив, розповідав, коли у місто прийшли німецькі війська, від побаченого, що сталось у Луцький тюрмі, вони були у великому шоці. Спочатку вони нічого не чіпали, а тільки фотографували, та дозволили живим в’язням просто піти.
З 1920 року по 1940 в’язниця була в пристойному стані, там працював медичний кабінет з двома лікарями й одним фельдшером. Були окремі палати для хворих та навіть стоматологія. В’язнів навчали столярному, слюсарському ремеслу, вчили шити. Також вони мали право молитись та брати участь у церковному хорі на території тюрми.
Лучани кожен рік шанують загиблих у цій страшній трагедії, яка залишиться назавжди у сторінках історії їхнього міста.
Де знаходиться монастир Бригідок?
Відвідати цю історичну пам’ятку можна по вулиці Кафедральній, 16. Треба йти вулицею Драгоманова до початку річки, звернути на стежку та пройти ще 50 метрів. Знаходячись на пагорбі, зліва ви побачите монастир Бригідок.
Більше цікавих місцевостей Луцьку, шукайте на нашому порталі.