Волинь має безліч визначних, цікавих для туристів місць, які знайомлять мандрівників з древньою історією регіону, місцевим колоритом, традиціями та культурними цінностями.
Багатьом відомо про культову пам’ятку, яка носить назву замок Любарта – адже цей архітектурний об’єкт очолює список семи чудес України.
А ось про те, що на території відповідної стародавньої фортеці знаходиться єдиний в нашій країні, і тим самим унікальний Луцький музей дзвонів, знають навіть не всі лучани.
Тим не менше, такому нестандартному музейному закладу є чим здивувати відвідувачів. Про особливості його фонду, найбільш цікаві взірці експозиції та заходи, пов’язані з участю цього історично-культурного об’єкту в житті міста розповідається далі.
Історія та специфіка колекції
Наступного року цей незвичайний музей, що включає два експозиційних яруси, відзначатиме свій сорокарічний ювілей. Відкриття його відбулося 8 березня 1985 року.
Місцем експозиції стала одна з башт замку Любарта. Вік цієї вежі, яку називають Владичою, налічує сім століть, і вона непогано збереглася до наших часів у первісному вигляді.
Початок експозиції поклали дзвони, які звозили до замку за часів СРСР, коли радянською владою масово закривалися церкви. Особливо багато таких музично-сигнальних інструментів було привезено сюди в 60-х роках. Саме вони наштовхнули організаторів відкрити музей дзвонів у Луцьку, що став ще одним предметом гордості міста.
За часів Незалежності, коли богослужіння в багатьох українських храмах відновилося, 25 екземплярів відповідного музейного фонду були повернуті своїм святиням.
Але музейна колекція весь час поповнювалася й продовжує поповнюватися новими експонатами. Наразі в ній налічується до сотні дзвонів різного розміру, ваги та призначення.
Вони не тільки церковні, що використовувалися як атрибути християнських обрядів. Відповідне зібрання включає взірці, що своїм звучанням попереджували про небезпеку, збирали народ, б’ючи на сполох, слугували пожежникам, річковим матросам та залізничникам.
Музей дзвонів (Луцьк) – місце, де зібрані відповідні експонати найрізноманітнішого дизайну, габаритів, ваги та призначення.
Виготовлені вони в період з ХVII до початку ХХ століття – це ціла епоха тривалістю майже в 350 років.
Перлини експозиції
Зібрання цього музейного закладу включає декілька особливо цінних взірців, які викликають у відвідувачів щирий подив та захоплення.
- Дзвін часів правління Богдана Хмельницького. Відомо, що відлили даний рідкісний екземпляр у 1647 році. Сталося це не на потужному заводі, а в невеличкому ремісничому, ливарному цеху. Творцем відповідного експоната був майстер-дзвінник, якому допомагали підмайстри.
- Найбільший церковний дзвін. Вага даного взірця експозиції, що вражає солідним розміром, становить близько 1,5 тонни.
- Експонати роботи відомих підприємців Олов’яшнікових та Фільчицьких, виготовлені на Івано-Франківщині.
- Дзвін із наймолодшого міста Волинської області – Нововолинська. Він виготовлений на сучасному заводі, що першим налагодив випуск храмових дзвонів.
- Дзвоники незвичайної, квадратної геометрії. Їх використовували оленярі Півночі для того, щоб помічати статевозрілих самиць оленів у стаді.
- Так звані царські дзвіночки. Ці предмети, які під час коливання видавали дуже гучний, чутний за кілька кілометрів дзенькіт, вішали на шиї коням, що запряжені трійками, возили можновладців. Таким способом дзвоники попереджали про наближення важливих державних персон.
Кілька років тому музей дзвонів (Луцьк), відгуки про який дуже схвальні, отримав ще один цікавий експонат. Ним став мініатюрний, 10-сантиметровий дзвіночок, виготовлений на почату минулого століття в Британії. Подарований такий оригінальний взірець був місцевим колекціонером Ігорем Міщенком. Цей дзвоник відрізняється незвичайною формою – він зображує статуетку жінки, Дженні Джонс.
За легендою, дана леді, що була уродженкою Уельсу, пішки добиралася до Британії, щоб купити в цій країні Євангеліє, видане її рідною мовою – валлійською.
Цікаві та корисні факти про музей дзвонів в Луцьку
У цьому музеї можна оглянути не лише самі дзвони, але й ознайомитися з інформацією про розвиток людвісарського мистецтва – відповідні тексти написані на стінах музейного приміщення.
Кожен з експонатів підписаний. Іноді відвідувачам дозволяють подзвонити в той чи інший дзвін – це можливість почути його звучання.
Графік роботи музею дзвонів
Музей дзвонів (Луцьк), графік роботи якого не передбачає вихідних, відкритий щодня з 10.00 до 18.00 години.
Знайти Владичу вежу серед інших башт замкового комплексу просто – вона найнижча. Висота цієї вежі становить усього 16 метрів.
Музейна колекція включає такі ударні музичні інструменти, що відрізняються різним, лаконічним або вишуканим декором – їх прикрашають рельєфні символічні візерунки та орнаменти.
Технологія виготовлення дзвонів в дані часи утримувалася цеховиками в таємниці. Це стало приводом для складання різних містичних легенд про їхню роботу.
Дзвіночок найменшого розміру, представлений у колекції, сповіщав про наближення поштової карети.
За даними істориків, перші дзвони на українських землях стали виливати саме на Волині, ще за часів ХІІ століття.
Можна відвідати безкоштовно луцький музей дзвонів (ціна квитків до відповідної локації входить до загальної вартості екскурсії по території Любарського замку).
Відкриття цього музейного закладу започаткувало добру традицію відзначення свят мистецтва дзвонарів. Називається такий фестиваль, що завжди збирає багато слухачів, і стає грандіозною подією, «Благовіст Волині».
Більше цікавих місць які можна відвідати у Луцьку, на нашому сайті.