Більшість обласних центрів України мають своєрідний музей живої природи, що є закладом збереження різноманітних представників фауни та осередком відпочинку, як зоопарк – Луцьк також належить до числа відповідних міст.
Звіринець Волині, дуже популярний у лучан і туристів, має свою цікаву історію, в якій були свої проблеми та успіхи. Про минуле й сучасне життя цього чудового зоосаду, що по праву позиціонує себе установою природоохоронною, науково-дослідною та культурно-освітньою, читайте далі.
Історія Луцького зоопарку

Навесні поточного року Луцький зоопарк відзначатиме своє 45-річчя. Датою заснування даного комунального підприємства став 1979 рік.
У перші роки свого існування відповідний заклад був просто зоологічним куточком. Найпершими його мешканцями стали страуси, лебеді-шипуни та благородні олені.
За часів 1990-х років керівництво області не вважало за потрібне приділяти увагу розвитку міського зоологічного саду. Звіринець, відчуваючи брак фінансування, переживав скрутний період. Його керівництво не могло самотужки дати раду закладу.
З кожним роком ситуація погіршувалася. Підприємство, намагаючись звести кінці з кінцями, брало нові й нові боргові зобов’язання. Але, попри це, коштів на функціонування та поточну діяльність зоопарку все одно не вистачало.
Позитивні зрушення почалися з 2012 року. Ключовим моментом та трампліном до повернення зоологічного закладу на шлях розвитку стало приєднання міста до транснаціонального проекту. Називалася ця Програма «Модернізація зоопарків в Замості та Луцьку, а також опрацювання концепції створення рекреаційної зони в Жешуві з метою розвитку транскордонного природного туризму». Реалізувалася вона спільно трьома державами-партнерками – Україною, Білоруссю та Польщею.


На втілення проекту в життя була виділена спеціальна сума. Цільових коштів, які призначалися для міського зоопарку, вистачило для проведення загального благоустрою його території, упорядкування оглядових майданчиків, а ще для забудови містечка для левів та ведмедів. Ці хижаки отримали можливість жити в просторих, естетично та добротно огороджених вольєрах із басейнами.
Крім того, вся територія зоосаду стала безкоштовною зоною прийому сигналу бездротового інтернет-зв’язку Wi-Fi.
У результаті Луцький зоопарк став комфортною оселею для своїх чотирилапих, пернатих та інших мешканців і мальовничим куточком для дозвілля лучан та гостей Волині.
Зоопарк Луцька сьогодні

Віднедавна Луцький зоопарк, ціна квитків у якому досить демократична, увійшов до складу Асоціації зоопарків України. Крім того, він став членом міжнародного об’єднання зоопарків Species360.
У результаті таких подій заклад отримав можливість для переймання кращого досвіду зарубіжних колег, пов’язаного з утриманням представників фауни, та оптимальні умови для поповнення своєї колекції.
Зараз, після повномасштабного вторгнення в країну російських загарбників, керівництво даного зоосаду вбачає свою мету в збереженні фонду та забезпеченні безпеки для підопічних і персоналу.
У перші дні війни, 24 лютого 2022 року було прийняте рішення про закриття цього звіринцю. У березні його двері відкрилися для відвідувачів знову, проте заклад став працювати з урахуванням повітряних тривог, як того вимагає безпека.



Стратегічна лінія зоопарку Луцька полягає у відтворенні популяцій рідкісних представників фауни, в тому числі занесених до «Червоної книги України».
Один із напрямків роботи закладу – науково-просвітницька діяльність. Для відвідувачів і зараз продовжують функціонувати доступні експозиції.
Попри військове положення в країні, цей зоопарк і сьогодні є місцем проведення тематичних свят, показових годівель чотирилапих та пернатих підопічних, проведення тематичних пізнавальних екскурсій і лекцій на екологічну тематику для дорослих та дітей.
Події з життя Луцького зоопарку висвітлюють місцеві ЗМІ та інтернет. Окрім стаціонарного утримання тварин, заклад займається порятунком багатьох особин із дикої природи, що отримали травми. Представників фауни, які повністю одужують, повертають у природне середовище. Якщо стан тварин і після лікування не дозволяє їм вижити самим в умовах дикої природи, вони залишаються й надалі жити в зоопарку.
У перші місяці війни колекція Луцького звіринцю поповнилася кількома десятками домашніх улюбленців, хазяї яких, рятуючись від бомбардувань, залишили країну. Деякі чотирилапі підопічні були сюди евакуйовані з зоопарків прифронтових українських міст.
Понад сотня особин, які були поранені, контужені чи травмовані психічно, за останній рік була передана закладу військовими та цивільними – заклад став прихистком для сов та лелек, яструбів та лебедів.
Цікаві факти та найвідоміші мешканці Луцького зоопарку

Площа території цього комунального підприємства становить 4,2 гектари.
Мешканців відповідного закладу дозволяється фотографувати та знімати на відео, але годувати їх заборонено.
Луцький зоопарк, графік роботи якого з 10.00 до 19.00, приймає відвідувачів щодня, а його каса завершує продаж квитків за годину до закриття закладу.
Зоопарк має власну ветеринарну клініку, дитячий контактний дворик, павільйон з відкритими вольєрами та лев’ятник.
«Зірками» волинського зоосаду, які найбільше привертають увагу маленьких та дорослих відвідувачів, можна вважати таких екзотичних тварин:

- верблюдів – у Азії та Аравії вони символізують царську владу та гідність, а ще життєву силу й витривалість (мусульмани вважають цих тварин священними, а в країнах з жарким та сухим кліматом їх вирощують для отримання м’яса, молока й шерсті);
- лемурів – дуже комунікабельних звірят, батьківщиною яких є сонячний Мадагаскар (хвости лемурів довші від тіла, а оскільки вони люблять поспати вдень, їх назва звучить у перекладі з латинської як «нічні духи»);
- сурикатів – кумедних істот родом із півдня Африки, що живуть колоніями, обожнюють грітися на сонечку, а зовні схожі на білку, єнота та собаку одночасно (відомо, що в африканських родинах їх часто утримують як домашніх улюбленців, що полюють на мишей, пацюків і навіть змій);
- ведмедів – в українські міфології ці тварини є символом бога Велеса, в лісах Карпат вони найсильніші і відомі своєю пристрастю до меду (доведено, що нюх клишоногих дозволяє їм почути цей солодкий продукт бджільництва на відстані до 9 км),
- лам – надзвичайно милих та древніх копитних із цінною шерстю – на думку науковців, вони мешкали на планеті Земля більш ніж 40 мільйонів років тому, а близько 6 тисяч років тому лами були одомашнені латиноамериканськими племенами;
- капуцинів – чіпкохвостих мавпочок, що в природі живуть до 45 років, харчуючись плодами, нектаром , павуками й дрібними хребетними тваринами (світова популяція цих симпатичних мавп скоротилася через знищення їх заради м’яса).


Крім того, лучани та туристи йдуть до зоопарку, щоб подивитися антилоп та сов, кіз та левів, лисиць та вовків, диких кабанів, єнотів, рожевих пеліканів і багатьох інших представників фауни.
Зоопарк в Луцьку: Відповіді на популярні питання

Скільки тварин у Луцькому зоопарку?
Наразі в Луцькому зоопарку мешкає 146 видів представників фауни загальною кількістю близько 2300 особин.
Скільки коштує квиток в зоопарк у Луцьку?
Для дітей квиток вартує 50 гривень, для дорослих – 120 гривень, пільгові квитки коштують 80 гривень, а сімейний варіант квитка для чотирьох осіб можна придбати за 300 гривень.
Що є в луцькому зоопарку цікавого, крім тварин?
На території закладу багато зелені та квітів. Одна центральна алея включає понад 4 тисячі видів представників флори. Також у зоосаді є лавочки для відпочинку й місця, де можна купити морозиво, випити кави, чаю чи втамувати спрагу іншими напоями.



Які тварини в луцькому зоопарку з’явилися тому, що їх власники виїхали, рятуючись від війни, за кордон?
Здебільшого це папуги та гризуни різних видів, у тому числі морські свинки та декоративні кролики.
Хто допомагає закладу з моменту введення в країні військового стану?
Таку допомогу надають польські меценати, місцеві та зарубіжні підприємці, волонтери та пересічні лучани.
Де розташований Луцький зоопарк, як доїхати до нього?
Місце розташування зоосаду – парк імені Лесі Українки, вул. Глушець, 7. З міського автовокзалу сюди йдуть автобуси № 2, № 5 та № 16, а з залізничного вокзалу можна добратися автобусом № 7 або № 2.

Більше цікавих місцевостей та локацій для розваг і відпочинку читайте на нашому порталі.