Жидичин — село, яке знаходиться у Волинській області. Перша згадка про місцевість була у літописах 1227 року. Це одне з найдавніших поселень на Волині. Історія Жидичина Волинської області є цікавою та оповита історичними подіями. На території поселень збереглись залишки поселень IX-XIII століття, встановлено пам’ятник односельчанам, які брали участь у Другій світовій війні.
Що цікавого є в Жидичині
У Жидичині знаходиться найстаріший монастир в Україні. Вперше згадку про нього можна помітити у василіанських хроніках 975-го року, швидше за все монастир належав до Моравської єпархії.
Інша згадка датується 1227 роком у Волинсько-Галицькому літописі, у якому йшлося про те, що святиня була великою і налічувала понад 80 ченців, мала багато ікон, зокрема відома ікона Святого Миколая Чудотворця, молитись до якої приїздив колись майбутній князь Данило Галицький. Зберігалась ікона у Жидинському Свято-Миколаївському монастирі до Першої світової війни, подальша її доля невідома.
Історія монастиря
У 1496 році святиня була зруйнована татарами, місцева шляхта взялась за його відновлення, а у 1507 році князь Костянтин Острозький, якому на той час належала святиня, займався його відновленням, згодом монастир став найбагатшим на Волині.
Жидичинський монастир за статками та значенням був другим після Києво-Печерської лаври. Намісником був релігійний діяч Гедеон Балабан, після його смерті храм перейшов у керування монахів-василіанців. Після розвалу Польщі, на територію Волині прийшли росіяни, які заборонили діяльність греко-католицької церкви і передали римо-католикам, внаслідок чого у 1839 році монастир закрили, розібрали мури, будівлі і з цієї цегли будували залізничний вокзал у Ківерцях.
Чоловічий монастир у Жидичині довго був у руїнах і лише завдяки архієпископу Волинському та Житомирському Модесту був відремонтований у 1894 році. Деякий час у приміщенні розміщувався сиротинець, а у післявоєнний час школа.
Реставрація Миколаївської церкви проводилась у 1913 році, відновлювали розписи, реставрували будівлю. Головним монастирським храмом була Миколаївська церква у Жидичині, збудована у 1723 році у стилі бароко (характерний стиль для греко-католицьких храмів того часу) у церкві зберігалась чудотворна ікона Святого Миколая та частини мощей святого, на даний час там зберігається копія ікони.
Жидичинський монастир відновлювався за кошти Православної церкви Київського патріархату. Святиня має два скита: чоловічий монастир і жіночий у Липлянах.
Архітектура
Побудований монастир у Жидичині у стилі бароко, має муровані споруди, які збереглись і до сьогодні, зокрема це церква Святого Миколая, яка має базилічну форму з апсидою, вхід на західній стороні прикрашений сегментованим бароковим фронтоном.
- Розписи нанесені у храмі, оздоблення відповідають початку ХХ століття.
- Двоярусна дзвіниця збудована у стилі українського бароко ХVІІІ століття, нижній ярус має парадну браму монастирського комплексу, а верхній це власне сама декорована дзвіниця.
- Біля дзвіниці можна побачити залишки оборонного валу, що оточував монастир.
- Під головним залом Миколаївської церкви Жидичині знаходиться монастирська усипальня, яку знайшли не так давно, саме там відбувались поховання ченців.
Помилуватися виглядом храму можна згори, піднявшись унікальними, дерев’яними, гвинтоподібними сходами.
Раніше церква та митрополичі палати були єдиним комплексом, нині Миколаївська церква з дзвіницею належить парафії УПЦ МП, а митрополичі палати УПЦ КП.
Сучасний монастир
Нині будівля як пам’ятка архітектури охороняється державою. Ченці самостійно реставрували архієрейські палати, облаштували в них келії, трапезну, провели світло, водопостачання та газопостачання.
На території монастиря в Жидичині діє бібліотека, яка доступна для людей, недільна школа, молодіжне братство, а також просвітницько-видавничий центр Святого Миколая Святоші.
Кожного року тут проводять наукові миколаївські читання, ведуться нині обговорення щодо будівництва нижнього престолу-храм Успіння Пресвятої Богородиці, верхній храм Воскресіння Христового.
Що подивитися в Жидичині
Відвідавши Жидичин у Волинській області, можна побачити багато цікавих місць, серед них:
- Свято-Миколаївський Жидичинський монастир (один з найстаріших монастирів в Україні, чернече життя у якому вирувало ще до хрещення Русі);
- Палац Митрополита (архітектурний комплекс Свято-Миколаївського монастиря національного значення);
- Свято-Миколаївський собор (архітектурна пам’ятка національного значення, центральна споруда монастиря);
- Домовий храм Преподобного Миколи Святоші (місце де молились ченці Жидичинського монастиря, названий на честь князя Луцького Миколи Святоші, який був одним з тих, хто зрікся власного престолу і прийняв чернецтво);
- Спит Святого Духа (місце зародження чернечого життя в Жидичині);
- Петро-Павлівський жіночий скит (жіночий монастир, розміщений у селищі Липляни).
Як дістатися та як замовити екскурсії у монастир
Відвідати одну із пам’яток архітектури на Волині можна замовивши екскурсію у Жидичинський монастир, звернутись за додатковою інформацією. Замовити екскурсію у чоловічий монастир Жидичина можна звернувшись у центр туристичної інформації та паломництва, який діє при монастирі або зателефонувати за номером 067 104 22 88. Тривалість екскурсії 1.5 години.
Знаходиться монастир у селищі Жидичин на Волині, дістатися до нього можна автобусом, або ж власним авто.
Свято-Миколаївський чоловічий монастир у Жидичині архітектурна пам’ятка Волинської області, має національне значення. Монастир має свого роду оберіг, образ Ісуса Христа з дітьми, це місце часто відвідують паломники, щоб помолитись, відпочити від міської метушні та зануритись в історію Волинського краю.
Більше про цікаві місця Волинської області читайте в рубриці Туризм на нашому порталі.