В Україні законодавство на даний момент обмежує можливість виведення не лише вже засуджених осіб, які відбувають покарання в ув’язненнях, але й тих, хто вже визнаний винним і знову знаходиться на волі. За словами заступниці міністра юстиції Олени Висоцької, на початку повномасштабного конфлікту надійшло тисячі звернень від засуджених, які висловили бажання приєднатися до Збройних Сил України. Щоб врахувати цю ситуацію, здійснювалися процедури помилування для тих, хто виявив бажання прийняти участь у відсічі ворожої агресії.
Чи можуть брати участь у бойових діях, в’язні, які вийшли на волю
За висловами заступниці міністра юстиції Олени Висоцької, наразі існує група людей, у числі десятків тисяч, які раніше притягувалися за вчинення злочинів, але в подальшому були зняті з військового обліку і не можуть активно долучитися до підтримки Збройних Сил України.
“Якщо ті, хто раніше були засуджені за вчинення злочинів, проявлять бажання приєднатися до Територіальних центрів консультацій, їм відмовлять”, – зазначила Висоцька.
Однак існують суттєві обмеження, що перешкоджають виведенню в’язнів до лав Збройних Сил. Олена Висоцька зауважила, що, хоча вже були розроблені пропозиції щодо внесення змін до законодавства, вони зараз перебувають на розгляді в парламентських комітетах. Зазначається, що не слід законодавчо обмежувати, які категорії засуджених можуть взяти участь у мобілізації до Збройних Сил, а які – ні. Олена Висоцька вважає, що головним критерієм має бути бажання особи долучитися до армії. Враховуючи досвід Росії, яка використовує засуджених для своїх військових цілей, вона закликає поспішати з ухваленням відповідних законодавчих ініціатив.