Володимир – невелике, але дуже затишне місто. Пишні релігійні будівлі, безліч прекрасних скульптур, красиві парки – все робить його чарівним і неповторним. Це містечко неодмінно має стати частиною вашої подорожі Волинню.
Коротка історія. Хто заснував місто Володимир
988 – Князь Володимир заснував місто і назвав його на свою честь. Після візиту руського правителя воно почало стрімко розвиватись, адже в ньому велася торгівля між усіма жителями Волині. До того це був центр стародавнього словʼянського поселення. Він називався “Лодомир” чи “Лодомирець”.
1199 – створення Галицько-Волинського князівства князем Романом Мстиславовичем. Через 5 років він переніс до Володимира свою резиденцію. На той час Володимер (як його інколи називали за часів Русі-України) був одним з найбільших міст території Київської держави.
1324 – рік отримання Магдебурзького права. У 1364 було створене єпископство римо-католицької церкви. Його центр спочатку розташовувався у Володимирі, а потім був перенесений до Луцька. Подальша волинська історія тісно повʼязана з володарюючою Польщею.
1795 – після остаточного розпаду Речі Посполитої місто перейшло до рук Російської імперії. Тоді його назвали “Володимиром-Волинським”. “Волинський” додали для того, щоб відрізняти містечко від однойменного населеного пункту в Росії. З тих часів почався “занепад”, тому що вплив поселення почав все слабшати і слабшати.
1920 – після розпаду Російської імперії більшовики захопили місцевість. Але скоро її приєднала до себе Польща. Згодом на місто чекала німецька окупація і радянський режим. Та воно змогло встояти
Тепер Володимир – частина Волинської області і центр Володимирського району. Його історія наповнена важливими постатями й боротьбою за незалежність України. З кожним роком місто продовжує розвиватись, кількість його відвідувачів значно збільшується.
Легенда про скарби польських королів
Володимирська культура поєднала в собі польську, литовську, білоруську й російську. І не дивно, адже в містечку жили представники кожної з цих країн. Ці культури дуже сильно вплинули на архітектуру, торгівлю і релігійний склад населення. А ще важко переоцінити їх вклад у літературну творчість. Однією з її складових є легенди.
У центрі міста розташований костел Святих Йоакима і Анни. Біля нього збудовані стародавні мури, які простяглися по сквері. Їхня історія налічує вже 200 років.Колись там був монастир. Його монахи називалися капуцинами, бо на головах вони носили смішні капюшони.
Одного разу польський король дав ченцям своє золото на збереження. Вони жили таємно, тому шансів дізнатися про скарби у простого люду було мало. Але все-таки чутки про великі багатства капуцинів розповсюдились по всьому городу. Після приходу Російської імперії монахи втекли. Проте золота із собою ченці не взяли. Відтоді багато людей наважилися шукати його в стінах монастиря. Однак досі тих скарбів ніхто не знайшов.
Найвизначніші памʼятки
Свято-Успенський кафедральний собор – одна з найдавніших сакральних памʼяток містечка. Вона була збудована аж в ХІІ ст. князем Мстиславом Ізяславичем. Зовні стіни собору розчленовані арками, а всередині – розписані фресками. Ця божниця стала символом Володимира, і тому її передня частина зображена на гербі міста.
Васильківська церква – унікальна реліквія, яка здалека нагадує квітку з вісьмома пелюстками. Унікальність святині підкреслює ідеально кругла форма – таких інших аналогів у світі просто немає! Але легенда створення не менш вражаюча. Після перемоги над білими хорватами Володимир Великий наказав своїм воїнам взяти по цеглині. Усі так і зробили й занесли цеглу до невеликого пагорбу біля річки Луги.
Собор Різдва Христового – прикраса центральної Ковельської вулиці. Блакитна споруда з двома восьмибічними вежами є головним місцем для поклоніння православних християн. Основна будівля була побудована в XVIII столітті за гроші каштелянки Ядвіги. Будівництво тривало аж до часів Другої світової війни, коли під землею створили ще 2 церкви. Там збиралися люди в радянські часи.
Церква Святого Йосафата – цегляний храм, побудований групою німців-лютеранів. За часів Радянського Союзу на його місці створили склад для зберігання хімікатів, а пізніше – міський спортзал. З 1996 будівлю віддали в руки католиків, які й створили церкву на її місці.
Комплекс памʼятників давньоруським князям – був встановлений в 1980-их. Основну його частину спроєктувала скульптурка Теодозія Бриж. Розташований він у Словʼянському парку. Гуляючи ним, можна подивитись на двометрові камʼяні памʼятники і дізнатися нове з історії міста.
Де зупинитися
До 2022 р. діяв готель “Волинь”, але пізніше замість нього створили ТОВ “Людмир”. Тому єдиний варіант, де можна залишитись – каучсерфінг. Вам потрібно шукати житла серед місцевих.
Де поїсти
Якщо у Володимирі виникне проблема з прихистком, то з їжею такого не повинно бути.
Baza – найкращий ресторан у місці. Недарма саме його обирають приїжджі зірки. Чудова атмосфера, гарна музика, цікавий посуд, приємне обслуговування допоможуть гарно провести вечір.
IQ Pizza – відома французька франшиза, яка нині доступна в Україні. Всього лиш за 15 хвилин ваша піца буде готова. До вибору представлені більше 25 видів. Ви зможете знайти свій улюблений. Найкраще в цьому закладі – ціна. Піца коштує від 69 грн!
Лакомка – дуже популярне кафе в місті. Багато людей обирають його, щоб швидко і смачно перекусити. Найголовніше у ньому – затишок. Усе створене для нього: зручне розташування, привітні офіціанти, чистий посуд, великий вибір страв.
Волинську область називають “блакитною і сонячною”, через велику кількість озер і лісів. Тому люди інколи забувають про цікавезні історичні місця. До них входить і Володимир. Не забудьте відвідати його під час своєї подорожі Волинню.
Більше про цікаві місця Волинської області читайте в рубриці Туризм на нашому порталі.