Україна має багато заповідних куточків, що підкорюють неймовірною красою природи і щороку ваблять безліч туристів.
Одним із них є Шацький національний парк – на його території, що має площу понад 32 тисячі гектарів, можна побачити мальовничі озера та лісові краєвиди, варті пензля найвидатніших в історії живописців.
Про цей регіон, який є справжньою перлиною Волині та гордістю мешканців відповідного мальовничого краю, розповідається далі.
Історія Шацького НПП
Створення такого закладу, що є унікальним природним комплексом, датується 1983 роком, а функціонувати він почав із 1 квітня наступного року.
Рішення про надання відповідного почесного статусу цьому регіону не стало випадковим. Воно було продиктоване очевидною цінністю паркової території – екологічною, природоохоронною, естетичною, історично-культурною та науковою.
Уже за часів Незалежності, 1999 року, вийшов Указ Президента нашої держави, що визнав даний регіон однією з ключових заповідних екосистем Західного Полісся.
Значення Шацького НПП вийшло за рамки всеукраїнського ще до публікації цього регламентуючого документу. У 1995 році міжнародна Рамсарська конвенція, що об’єднує понад 160 країн світу, віднесла водно-болотні паркові угіддя відповідної зони до ІВА-територій світового значення. Відомо, що на них мешкають десятки тисяч водоплавних птахів.
У 2002 році увагу на парк звернуло ЮНЕСКО – у результаті розпорядження комітету даної організації відповідний об’єкт отримав статус біосферного резервату «Шацький».
Пізніше, за ініціативи цього ж міжнародного об’єднання він став частиною біосферного заповідника «Західне Полісся», куди також входили прилеглі природоохоронні території Польщі та Білорусі.
Наразі Шацький національний парк поєднує в собі значення унікального природного регіону, що охороняється, та науково-дослідної установи. Це туристичний об’єкт, територія відпочинку і місце проведення досліджень екологів. Мета науковців – забезпечити стабільність екологічних процесів, запобігти порушенням природних екосистем та оптимізувати рекреаційне застосування території.
Зонування та периметр
Даний природний комплекс включає чотири функціональних зони, кожна з яких характеризується певним ступенем збереженості екосистеми. Умовно регіон об’єкту поділений на чотири частини: господарську, регульовану, стаціонарної рекреації та суто заповідну.
Довжина лінії периметру заповідника, що має прямокутну форму, складає майже 140 кілометрів.
У Шацькому природному парку гармонійно поєдналися поліські лісові масиви та водно-болотні урочища.
Його родзинкою та візитівкою є озера – таких водойм, що утворюють одну з найбільших озерних груп на Європейському континенті, у заповіднику налічується 24. Їх загальна площа складає приблизно 7 тисяч гектарів. Це близько 14% території об’єкту.
Домінуючою частиною паркового регіону є місцевість лісиста (55%), на луки та болота припадає відповідно 7 та 3%. Решта, приблизно 21% землі, використовується під сільськогосподарські угіддя (орні поля, фруктові сади) та дороги.
У лісовій заповідній зоні переважають такі дерева, як сосна звичайна, вільха чорна та береза повисла. Рідше зустрічаються дуби та вільхи. На окремих ділянках домінує ялина європейська, а також дубово-грабові масиви.
У соснових борах заповідника дуже багато зеленого моху та чорниці. Ботанічною пам’яткою місцевого значення вважається Ростанський ялинник, розташований неподалік Озера Острів’янського.
50 видів представників місцевої флори, в тому числі грибів та реліктових болотних мохів, занесені до Червоної книги України. Серед них варто назвати лілію лісову, меч-траву болотяну, журавлину дрібноплідну, молочай кипарисовий та латаття сніжнобіле.
Що цікавого в Шацькому Парку
Дана природоохоронна територія є середовищем мешкання численних представників тваринного світу, типових для лісових та водно-болотних екологічних систем регіону Полісся.
За останніми даними дослідників, у Шацькому НПП можна зустріти 57 видів ссавців, 241 – птахів, 7 видів плазунів, 19 – рептилій та три десятка різновидів риб.
Поширені тварини
До звичайних чотирилапих хижих мешканців парку варто віднести лисицю, куницю лісову та дикого кабана (хоча вепри по суті є всеїдними). Трапляються тут і вовки, яких в Україні небагато, тож їх відстріл заборонений законом.
Поширені в заповіднику тварини-гризуни – пухнаста білочка та вухатий, полохливий заєць-русак. Нерідко мандрівники тут мають нагоду стріти копитних: красеня-лося або граційну косулю.
Водяться на парковій території і представники хребетних, які знаходяться на грані зникнення, тому занесені до «Червоної книги України». До їх числа можна віднести вайлуватого борсука й стрімкого горностая, симпатичну видру та кутору малу – мініатюрну водяну землерийку зі сріблясто-чорним забарвленням хутра.
Зустрічаються в заповіднику й рідкісні рептилії – наприклад, болотна черепаха, ропуха очеретяна, гадюка та мідянка.
Перната фауна
У період міжсезоння кількість птахів, що знаходяться на території Шацького національного парку, сягає 80 тисяч.
Більше частина з них не живе тут постійно, але обов’язково зупиняється під час перельоту від місць гніздування до місць зимівлі й назад. Заповідник заходиться на перехресті двох міграційних шляхів перелітних пернатих. Один із цих маршрутів пролягає від Білого та Балтійського моря до Середземномор’я, а інший орнітологи називають Поліським широтним.
Величезна маса мігрантів складається здебільшого з качок, сірих гусей та мартинів звичайних. Учасниками міжсезонного пташиного базару в заповіднику є також чайки, травники, лиски та норці й веретенники великі. Інші помітні види – лебідь-шипун та чапля біла.
Гніздяться в Шацькому парку понад два десятки види рідкісних, червонокнижних птахів. До їх числа відноситься чорний лелека та сірий журавель, пугач, сорокопуд сірий та змієїд. На особливу увагу заслуговує й така мешканка заповідного регіону як очеретянка прудка – в Західній Європі така пташка знаходиться на грані зникнення.
Озеро Світязь
Це водойма, яка є найбільшою спокусою для мандрівників, із майже 60-метровою глибиною та площею більше 26 тисяч гектарів. «Український Байкал» – так називають озеро Світязь – яке володіє неймовірною манливою силою та має воду настільки кришталевої чистоти, що проглядається до глибин.
До складу озерної води входять йод, срібло та гліцерин, тому вона є цілющою, загоює рани та надає шкірі приємної еластичності. Після купання шкіра стає гладенькою й ніжною, немов шовк.
Саме тому теплої пори року тут не бракує бажаючих зайнятися водними процедурами. Звісно, за спокійної погоди. Але тихою ця мальовнича водойма буває не завжди – іноді вітер здіймає на ній хвилі півтораметрової висоти. Тоді озерне дзеркало перетворюється на бурхливе, гнівне море, яке штормить.
Унікальним куточком є острів на озері Світязь – цей маленький клаптик суші називають островом Закоханих. Туристи, яким щастить побувати в цьому дивному місці, отримують неперевершені враження від чарівної краси природи, мелодійного співу птахів, а особливо від спостережень за заходом сонця, що поволі ховається за обрій, неначе занурюючись в озерну безодню.
Популярні рішення для відпочинку
Шацький НПП – місце, ідеальне для спілкування з природою, піших прогулянок, дозвілля та розваг.
Любителям релаксації він пропонує повноцінний пляжний відпочинок, що не поступається морському.
Допитливі та активні туристи тут мають можливість пройтися екологічною стежиною здоров’я навкруг озера Пісочного чи взяти участь в популярних екскурсійних турах і маршрутах, скориставшись послугами місцевого туристичного бюро.
У лісах заповідника можна назбирати ягід та грибів – завзяті грибники не повернутися додому з порожніми кошиками, а знайдуть багаті трофеї.
Біля водойм працюють прокатні пункти, що пропонують орендувати катамаран чи човен – цей транспортний засіб допоможе дістатися до острова Закоханих або просто покататися, насолоджуючись красою природи Полісся.
Рибалки зможуть приділити час своєму хобі – самостійно або ж інструктором.
Місцевий туристичний сервіс також пропонує відпочивальникам такі круті розваги як верхова їзда, дайвінг та віндсерфінг – це гарантія справжнього драйву.
Класичними, але не менш популярними рішеннями є катання на яхті Світязем, велосипедні прогулянки.
Околиці національного парку мають розвинену інфраструктуру – там розташовані бази відпочинку зі СПА-салонами й массажними кабінетами, є гостинні кав’ярні та ресторації з відмінною кухнею.
Дивовижні факти про заповідник
Ця заповідна місцевість породила багато цікавих легенд.
Наприклад, одна з них розповідає, що на місці озера Світязь в давні часи височів красивий князівський замок. Одного разу, коли власник залишив свій маєток без нагляду, до нього підступили полчища ворогів. Тоді донька князя звернулася до богів з мольбою про захист – вона не хотіла, щоб її дім дістався загарбникам. Господь виконав прохання дівчини – будівля замку опустилася під землю, а на її місці розлилося бездонне озеро неймовірної краси.
Ще одне сказання свідчить, що острів на Світязі з’явився там, де закохані хлопець та дівчина перетворилися на дерева – явір та липру.
Дослідження науковців підтвердили, що озерна вода цієї легендарної водойми настільки чиста, що придатна для пиття. Завдяки унікальним цілющим властивостям, ця слабо мінералізована, гідрокарбонатно-натрієва вода здатна лікувати хвороби ШКТ, дерматологічні та інші захворювання.
В озерах національного Шацького природного парку водиться понад 30 видів риби. Найпоширеніші серед них – лящ, вугор, судак, щука та величезний сом. Туристи, що не люблять рибалити, можуть тут купити цю рибу – вона продається скрізь.
У сезон в лісах заповідника можна назбирати різних ягід, зокрема чорниці та журавлини. Ці дари лісу будуть неодмінно екологічно чистими.
Шацький природний парк: адреса та як дістатися?
Добратися в це неймовірне місце можна потягом, автобусом або на автомобілі. До парку веде багато доріг із різних куточків країни, і всі вони нормальної якості.
Мандрівники, що прибувають сюди на поїзді, беруть квиток до залізничної станції Ковель – вона є найближчою.
Автобуси рейсового сполучення до заповідника курсують із Луцька, Рівного, а також із Тернополя та Києва.
З цих же міст можна дістатися до парку на авто. Найкоротшим до нього є шлях із Луцька (156 км), а найдовшим – зі столиці (533 км).
Адреса локації: Волинська область, Світязь, вул. Жовтнева.
Шацький національний парк – одне з найкращих та найпопулярніших туристичних місць. Його переваги – екологічна чистота, дивовижна краса природи, можливість сумістити різні види пасивного й активного відпочинку. Поблизу паркової зони є багато пансіонатів та туристичних баз, а невибагливі мандрівники можуть просто облаштувати намети в кемпінгу.
Більше цікавих місць, які варто відвідати на нашому сайті.