Забита каналізація – це не настільки серйозна проблема, але вона створює цілу купу незручностей. Засмічення труб супроводжується тим, що у ванній не зливається вода, в унітазі з’являється неприємний запах, а раковина на кухні перестає виконувати свою функцію. Користуватися сантехнікою стає просто неможливо і житло перетворюється в печеру древніх людей без необхідних зручностей цивілізації.
Звісно, цю ситуацію не можна залишати, бо сама собою вона не вирішиться. Що робити, якщо засмітилась каналізація? Перш за все, не потрібно панікувати. У даному випадку поспіх не призведе ні до чого хорошого. У простих ситуаціях проблему часто можна вирішити самостійно, використовуючи таку річ, як вантуз. Нерідко буває, що цього цілком достатньо для того, щоб самостійна прочистка труб була ефективною. Якщо це не допомогло, то потрібно звертатися за допомогою до фахівця. Професійна прочистка каналізації за допомогою спеціального обладнання гарантує, що засмічення труб буде усунено швидко та без ризику пошкодити комунікації. Дехто навіть не пробує робити щось самостійно, щоб не ризикувати та одразу кличе спеціаліста, бо це найнадійніший та найпростіший варіант, який гарантує, що все буде зроблено правильно, але слід пам’ятати, що послуги сантехніка не безкоштовні.
До речі, однією з провідних компаній у цій сфері є «Труболюб» – trubolub.com.ua де працюють справжні майстри своєї справи, які надають повний спектр послуг у цій галузі. Хай там як, але в цій статті ми пропонуємо поговорити саме про те, як же прочистити каналізацію самостійно, адже ситуації бувають різні. Наприклад, проблема може виникнути у святкові дні, коли всі вихідні. Буває й так, що просто немає зайвих коштів. Є й ті, кому подобається у себе в домі все робити самостійно.
1. Визначте характер засмічення
Щоб зрозуміти, що потрібно робити, треба виявити причину проблеми. Це як в лікарні – все починається з постановки діагнозу і якщо він вірний, то це вже 50% успіху. Умовно подібні проблеми можна поділити на три типи:

- Побутові засмічення – залишки їжі, волосся, мило, жир;
- Механічні засмічення – сторонні предмети, які потрапили в труби;
- Технічні засмічення – вапняні або інші відкладення через зношеність труб.
Якщо ви бачите, що вода просто сходить гірше, ніж зазвичай, але при цьому вона все-таки стікає, то це є хорошим «симптомом». Це означає, що можна спробувати обійтись без фахівців. У складніших випадках все ж краще довірити цю роботу профі.
2. Використайте вантуз
Якщо у вас вдома немає вантуза, то дуже рекомендуємо якось його придбати. Коштує він буквально копійки, але це неймовірно корисний інструмент. Не сумнівайтеся, що рано чи пізно він вам знадобиться. Нехай він краще роками стоїть десь в кухонній шафі та іноді лише заважає, але в момент, коли він буде потрібен, він виявиться під рукою.

Як ним користуватися, коли засмітилася каналізація? Поставте його на злив, щільно притисніть, залийте трохи води й починайте енергійні рухи вгору-вниз. Таким чином створюється тиск, що може «виштовхнути» засмічення далі по трубі.
Його можна використовувати для прочищення труб у ванні, раковині та навіть унітазі. При цьому зверніть увагу, що ефективним вантуз буде лише тоді, коли засмічення часткове. При більш серйозній стадії він може і не допомогти, але спробувати варто.
3. Спробуйте гарячу воду й соду
Є ще один досить непоганий варіант, який також може допомогти. Він базується на шкільних знаннях з уроків по хімії. Як ми знаємо з курсу хімії за 7 клас, луг + кислота = активна реакція. Це можна використати, коли забилася каналізація. Для цього нам знадобиться звичайна сода (луг) та кухонний оцет (кислота). Алгоритм дій приблизно наступний:

- Засипте в злив пів склянки соди;
- Додайте стільки ж оцту;
- Закрийте злив пробкою на 15–20 хвилин;
- Залийте все гарячою водою (але не окропом, щоб не пошкодити пластикові труби, бо при високих температурах вони можуть втратити свою форму).
Цей спосіб може бути достатньо ефективним, коли «пробка», котра забила стік у більшості своїй складається з жиру. Частіше за все подібне спостерігається на кухні, бо саме там ми миємо посуд.
4. Хімічні засоби для прочистки
Магія хімії не обмежується лише тим, що є у вас вдома. Можна сходити в найближчий магазин побутової хімії та купити там спеціальний продукт. Чим прочистити каналізацію? Наприклад, це може бути класичний «Кріт». Такі склади розчиняють жири, волосся та інші органічні відходи. Перед використанням обов’язково прочитайте інструкцію, надягніть рукавички й добре провітрюйте приміщення. Зверніть увагу, що використовувати такі хімічні продукти дуже часто не варто, бо вони можуть з часом пошкодити труби та гумові прокладки на стиках. Це досить агресивна хімія, тому потрібно підходити до її використання з розумом.
5. Сантехнічний трос
Це вже крайня міра, яка доступна далеко не кожному. Чому? Хоча б з тієї причини, що такий трос є мало в кого. Загалом можна говорити, що це професійний інструмент, який є в наявності та й користуватися ним вміють лише професійні сантехніки, але якщо така штука є під рукою, то можна спробувати. Це рішення для більш складних випадків.

Як він працює? З його допомогою можна пробратись у глибину труби та прочистити її. Як прочистити каналізацію? Повертаючи трос за годинниковою стрілкою, ви розбиваєте засмічення або витягуєте його. Процедура не з приємних, але часто дуже ефективна. Частіше за все цей метод використовується у ванні або душі, де важче дістатися до засмічення простими способами. До речі, якщо ви покличете сантехніка, то він буде використовувати саме цей метод, тому якщо у вас є трос та відповідні навички, то ви можете обійтися без фахівця навіть у найскладніших випадках.
Профілактика – краще за ремонт
А тепер пропонуємо кілька корисних порад. Перш за все, варто наголосити на тому, що набагато простіше не допускати засмічення труб, ніж займатися їх прочисткою. Саме тому рекомендуємо завчасно зробити наступне:
- По-перше, встановіть сітки на зливи в раковині і ванній.
- По-друге, не зливайте жир або залишки їжі в каналізацію.
- По-третє, періодично заливайте труби гарячою водою, але не окропом. Іноді можна як профілактичну міру використовувати і очищувальні засоби, але не дуже часто.
- По-четверте, раз на кілька місяців використовуйте соду й оцет для профілактики.
- По-п’яте, запам’ятайте та використовуйте на практиці озвучені в цьому тексті поради.
Підсумок
Самостійна прочистка труб – це цілком реально, якщо знати, що робити. Головне – не панікувати та пробувати різні варіанти. Невеликі засмічення добре піддаються чистці. Якщо нічого не виходить, то можна звернутися за допомогою до профі.