Луцьк – одне із найдревніших міст України, яке має свою давню історично-культурну спадщину та вигідне географічне розташування. Вперше згадка про нього з’явилася в Іпатіївському літописі датованому 1085 роком, який вже тоді вказав на досить істотний розвиток міста. Місто Луцьк знаходиться на північному заході України. Це адміністративний центр Волинської області. Пропонуємо повний огляд теми “райони Луцька” та цікаву інформацію стосовно кожного з них.
Сучасний Луцьк умовно ділять на Старе і Нове місто. Старе місто – це історико-архітектурний заповідник з пам’ятками архітектури ХІІ-ХVIII століття. Одна з них, Верхній Луцький замок, входить у десятку найдавніших фортифікаційних споруд Західної Європи. Саме там 1429 року відбувся з’їзд європейських монархів. Старе місто – це католицький собор Святих Петра і Павла, православна Свято-Покровська церква, де й дотепер відбуваються богослужіння, колишні лютеранська кірха в неготичному стилі, єврейська синагога.
Нове місто розкинулось в 33-му, 40-му, мікрорайонах, забудованих житловими спорудами 70-80-90-х років, а також у 55-му мікрорайоні, який наразі активно розбудовується. Тут мешкає основна частина населення. Місто Луцьк не поділене на райони, в місті відсутні районні ради та їх виконавчі органи. Але місто поділене на мікрорайони, до прикладу деяких з них:
“Центральний житловий мікрорайон”
Найбільший житловий район у Луцьку. З півночі обмежений магістральною вулицею Ківерцівською, із заходу і півдня — річкою Стир, зі сходу — залізничною колією. Давнє передмістя, яке утворилось на межі XIV—XV століть між двома рукавами Стиру — Жидовинкою і Глушцем. Далі територія району була в основному забудована в XIX—XX століттях. До міста були приєднані колишні околиці Завалля і Фельдшерівка, села Дворець, Воличка над Глушцем, Воличка Підлуцька, Яровиця, хутір Варварівка.
Житловий мікрорайон “Завокзальний”
Житловий район у Луцьку. З півночі обмежений магістральною вулицею Захисників України, із заходу проспектом Відродження, із сходу залізничною колією, з півдня проходить вздовж річки Сапалаївка. Забудований переважно житловими багатоповерховими будинками на місці колишнього військового полігону. Забудова району розпочалась в 1970-х роках.
Житловий мікрорайон “Завокзальний”
Даний мікрорайон проектував архітектор Василь Маловиця, район став першим житловим масивом у північній частині міста, Завокзальному житловому районі. Він займав площу в 45 гектарів. Будівництво мікрорайону мало для міста велике значення ,як приклад якісного нового підходу до забудови, що характеризується цілісністю і незвичним планувальним прийомом. У проекті з’явилися шестикутні двори,застосували трибічну індивідуальну блок-секцію з проїздом і вбудованими приміщеннями різних служб на першому поверсі. Вважається, що це – найдовша у світі житлова будівля.
Житловий мікрорайон “55-й”
Маленьке, приховане від сторонніх поглядів, луцьке «містечко» – 55-й мікрорайон. Сучасні новобудови, доглянуті вулиці та розвинена інфраструктура. Одна із версій, чому цей район так називають- ніби то так колись був розграфлений Луцьк на карті , кожній так званій «клітинці» відповідав свій порядковий номер. Це один із найзатишніших і найлюдніших у місті мікрорайонів, і тут є все, що потрібне для комфортного життя. Квартал умовно обмежений такими найбільшими вулицями: Карбишева, Домни Гордіюк, Конякіна, Наливайка, Лідавська, Єршова, Кравчука. У мікрорайоні є заклади з усіма необхідними побутовими послугами: перукарні, швейні майстерні, ремонт взуття тощо. Працює три дитячих садки і три школи (№ 11, 25, гімназія № 21), два коледжі, автошкола, училище і навіть університет. Є медичні заклади, аптеки, банківські установи, супермаркети, торгові центри і кафе.
“Проспект відродження” в Луцьку
Проспект на сході Луцька. Одна з основних магістралей міста.
Мікрорайон “ЛПЗ”
У південній частині Луцька розкинувся мікрорайон ЛПЗ, названий на честь найбільшого розташованого тут підприємства. І хоч завод давно змінив назву та власника, але для більшості мешканців і завод, і район так і залишилися. На карті міста цей мікрорайон виглядає ніби пазлик, який випав із загальної картини, бо з усіх сторін його оточує Гнідава. Колись тут було приміське село, яке у 1957 році приєднали до Луцька, а вже за якихось 20 років на території Гнідави з’явився новий мікрорайон – після побудови підшипникового заводу цю частину міста почали називати ДПЗ, на честь «Державного підшипникового заводу №28», який пізніше «трансформувався» в ЛПЗ. Мікрорайон має змішану забудову – поміж десятками багатоповерхівок, які нагадують вулики, часом ховаються непримітні будиночки із садами та городами
Мікрорайон «Балки»
У даному мікрорайоні знаходиться одна школа та три дитячих садочки:
- Дошкільний навчальний заклад № 24 «Веселка».
- Дошкільний навчальний заклад № 30 «Сонячний».
- Дошкільний навчальний заклад № 38.
- Луцька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 17
Старовинне і водночас сучасне місто Луцьк уособлює європейську вишуканість та щиру українську гостинність. Луцьк славиться репутацією надійного партнера, дбайливого господаря, доброзичливого сусіда. Лучани люблять своє місто і завжди раді гостям, яких зустрічають із щирою українською гостинністю.
Більше цікавого про Луцьк дивіться на нашому порталі.