Не всі види харчових продуктів та торгові марки, що їх виготовляють, одразу завойовують популярність на ринку. Свої складнощі є й у виробників напівфабрикатів, продукція яких здебільшого має певні нюанси з погляду якості та рецептури.
Проте кілька років тому в столиці Волині з’явилася компанія відповідного профілю, стрімкому розвитку якої можна лише позаздрити. Про відповідний бренд з крилатою назвою «Галя балувана», який наразі набув міжнародного розмаху, вийшовши на позицію лідера, розповідається далі.
Як усе починалось?
Містом, в якому народилася ця нині знаменита компанія, є Луцьк. Її фундатором став місцевий підприємець – Володимир Матвійчук, що раніше мав досвід (причому не надто вдалий) у бізнесі ресторанному та будівельному.
Як не дивно, його компанія з виготовлення та продажу домашніх напівфабрикатів «Галя балувана», історія якої розпочалася 2018 року, не лише розбила стереотипи про дану продукцію, але й продемонструвала тріумфальний успіх.
Ідея створити таке підприємство прийшла до його засновника після того, як невеличкий паб, що був у власності Володимира, став збитковим. Причиною його банкрутства стало зниження відвідуваності цієї розташованої поруч зі стадіоном «Авангард» пивниці. Більшістю її завсідників були вболівальники. А після виходу команди «Волинь» з Прем’єр-ліги чисельність футбольних фанатів, що приходили на матчі, знизилася в рази.
Дружина на той час не дуже успішного бізнесмена замовляла в різних знайомих напівфабрикати, які вони робили вдома. От Матвійчук і вирішив спробувати відкрити бізнес відповідного напрямку в приміщенні пабу, що довелося закрити.
Була придумана й фішка даного підприємництва – візуалізація приготування продукції. Її мали готувати за скляними стінами так, щоб потенційні та реальні клієнти могли наочно бачити й спостерігати, як відбувається весь кулінарний процес.
Далі продукція повинна була заморожуватися та поступати в продаж.
Від задуму до відкриття першого цеху-магазину минуло 4 місяці. Найпершу точку «Галя Балувана» власник її Володимир Матвійчук відкрив у лютому 2019 року – нещодавно ця нині вже легендарна компанія відсвяткувала свій п’ятирічний ювілей.
Історія створення мережі та продукцію
Концепція асортименту та рецептури для кожної страви першого закладу була розроблена одним із луцьких рестораторів – Юрієм Хазіповим. Цей фахівець був партнером засновника «Галі балуваної».
Відомо, що відкриття першого магазину обійшлося приблизно в 35 тисяч €.
Уже з найперших днів його роботи чисельність покупців в рази перевершила очікувану. З такою кількістю охочих купити вироби магазинчика кухарям та продавцям впоратися було дуже складно. Люди їхали до магазину з усіх районів міста, і в крамниці постійно стояли черги.
Це змусило засновника компанії вже через місяць прийняти рішення щодо відкриття наступного магазину. Далі чергові точки з виробництва та продажу відповідних напівфабрикатів відкривалися через кожні наступні 3-4 місяці, і попит на них лише ріс.
Компанія спочатку спеціалізувалася на виготовленні й реалізації пельменів, вареників, сирників, котлет, голубців та картопляників. Пізніше до асортименту її товарної продукції додалися пироги, піца, чебуреки та млинці.
Враховуючи різноманітність таких напівфабрикатів не лише з погляду їх видової специфіки, а й з думки інгредієнтів тіста й начинки, компанія стала готувати понад сотню страв. Кожна з них адаптована так, що за виглядом та смаковими якостями практично не відрізняється від приготованої вдома.
Щоб довести до повної готовності ці популярні страви, достатньо їх термообробки максимум до 20 хвилин.
Знищення стереотипів
Даючи реальну можливість своїм клієнтам бачити на власні очі, з чого та як готуються їх продукти, а також скуштувати цю смакоту, компанія «Галя балувана» виконала свою головну місію. Вона розбила три найпоширеніших стереотипи про напівфабрикати.
Така їжа є некорисною
Працівники даної кулінарно-торгової фірми застосовують шокову заморозку в спеціальних морозильних камерах з посиленою циркуляцією повітря. Температура в них становить до -30 °C. У таких умовах продукти заморожуються впродовж 15-20 хвилин. Експрес-заморожування дозволяє їм зберігати вітаміни та інші цінні для організму речовини, а також подовжити термін їх придатності.
Для виготовлення напівфабрикатів використовується не надто свіжа сировина
Виробники працюють із найсвіжішим м’ясом на іншими продуктами, які поставляються з фермерських господарств їм щодня. Наприклад, м’ясо вони отримують цільними шматками – вони ріжуться і фарш із них мелеться на очах у всіх, хто йде повз. У результаті не перша свіжість будь-яких порцій продукції виключається.
Напівфабрикати не можуть бути по-справжньому смачними та якісними
Усе, що продається в «Галя Балувана», відрізняється відмінними смаковими якостями. Часто працівникам компанії доводиться чути, що її продукти порівнюють з домашніми. Це не дивно – кулінари бренду використовують традиційні, уподобані господинями рецепти. Така приготована з любов’ю їжа смакує навіть маленьким дітям.
Як цеха-магазини стали відкриватися через франшизу
Коли вже було відкрито п’ять точок продажу, Матвійчук прийняв рішення щодо подальшого розширення мережі вже не шляхом власних інвестицій, а, використовуючи права користування торгівельною маркою з можливістю застосування рецептури продукції.
Даний метод називається франшизою. Першими покупцями франшиз стали друзі й знайомі засновника бренду. У результаті містами, де є магазини «Галя балувана», стали Львів, Київ та інші обласні центри України.
Тільки впродовж одного року за франшизою було відкрито приблизно три сотні магазинів. Минула ще пара літ – і мережа відповідних виробничо-торговельних закладів поширилася на всю країну. Відкриття одного такого цеху-магазину його власнику обходиться в суму близько 40 тисяч €.
Гроші ці повертаються до інвестора приблизно за рік. На теперішній час багато партнерів засновника бренду, з ким він укладав угоди франшизи, вже повідкривали додаткові заклади у своїх населених пунктах.
Наразі в мережі «Галя балувана» в Україні налічується понад 900 магазинів. Представлений цей бренд і за кордоном. Щоправда, за межами нашої держави він відомий під назвою MuliCook.
Минулого року Матвійчук заявив, що його ТМ повністю покрила Україну й на подальше розширення масштабу не націлена.
Факти та цифри
Як засвідчує фундатор бренду, війна на розвиток його бізнесу не вплинула, як і на прибутковість компанії. Від початку повномасштабного російського вторгнення дотепер жоден магазин не був закритим з причини фінансових збитків.
Проте близько півсотні торговельних підприємств зараз знаходяться на окупованих територіях. Частина їх власників устигла перевезти обладнання до інших областей, щоб відновити бізнес у новому регіоні, налагодивши зв’язки з місцевими постачальниками.
В інтерв’ю представникам ЗМІ Матвійчук уточнив, що зараз його численні партнери, яким він продав франшизи, постачальників обирають собі самостійно.
Перші магазини за франшизою в іноземних державах були відкриті у січні 2022 року, а початок війни стимулював цей процес.
Так ТМ «Галя Балувана», ціни продукції якої поступаються її якості, поширилася в міжнародних масштабах.
Відомо, що в Польщі зараз налічується понад 50 точок магазинів MuliCook, чотири їх працює в Канаді, а ще дві – в США.
Загалом станом на минулий рік бренд налічував понад 100 закордонних філій у 25 країнах.
Цікаво, що за кордон Володимир Матвійчук продає франшизи виключно українцям – громадянам з українським корінням або переселенцям, що виїхали через війну. Таке рішення підприємець вважає особистим принципом.
Франшиза для іноземних партнерів бізнесмена обходиться дешевше – її можна отримати за 5 тисяч одиниць європейської валюти, в той час, як в Україні вона коштувала близько 9 тисяч $.
Меню магазини закордонної мережі практично не змінюють, проте рецептуру певних страв адаптують під місцеві кулінарні традиції.
Загалом наразі асортимент компанії розширився до більш ніж 600 позицій. До нього входять не лише національні українські наїдки, а й страви кухонь інших народів світу, кондвироби, різні види морозива, джемів та соусів.
Більше про розвиток бізнесу в Луцьку читайте в рубриці Бізнес на нашому порталі.